| FzKr a întrebat:

Nu stiti cum as putea sa optimizez mai bine win7 astfel incat diferenta la consumul de memorie sa nu fie asa mare intre xp si win 7? fifa 12 pe xp imi merge pe high si rezolutie maxima pe cand pe win 7 imi saceadeaza nespus de mult si pe rezolutie de 1024x768

1 răspuns:
| MonsterEnergy a răspuns:

Depinde cati rami ai.Si pe cati biti ai windowsul. Daca ai 4/6/8 gb de ram si windowsul e pe 32 de biti inseamna ca windowsul iti vede doar 3.25 gb de ram.Pentru un sistem cu 4gb de ram recomand un windows pe 32 de biti pentru ca cele pe 64 sunt pacatoase.Merg destul de prost pe 4 gb de ram.In medie, Win 7 cu toate detaliile, intr-un cuvant STOCK sau DEFAULT foloseste cam 750 mb de ram.Nu e mult, dar depinde de numarul de rami, iar XP foloseste cam 300-350 maxim.Pentru win7 incearca sa reduci din detalii.Eu am windows xp sp3 dar folosesc tema de windows 98 pentru a reduce din ram-ul folosit de windows + ca stau cu destul de putine procese deschise cand ma joc.
Sfatul meu e sa mai pui rami sau sa schimbi ceva prin windows 7. Dar mai bine pui rami.