| catalin542000 a întrebat:

Pana la cati ghz se overclocheaza procesorul fx 8350, 8370 si fx9370, 9590?
Si este recomandat sa iau procesorul care se overclocheaza cel mai mult?

Am auzit ca unul din aceste doua procesoare 8350 sau 8370 se overclocheaza pana la 8, 7ghz daca este adevarat atunci care procesor face asta si daca este recomandat sa il iau pe ala?

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Din ciclul basmele copiilor sau cum sa belim procesoare! Eu am unul care se overclockeaza pana la 20 GHz.

| peperonies a răspuns:

Daca e nevoie sa pui intrebarea asta e clar ca nu o sa stii cum se face oc asa ca de ce sa te chinui?

| catalin542000 explică (pentru peperonies):

Pentru ca asa se poate invata dar nu conteaza asta ma uit la tutoriale invat mai stiu si eu ce mai stiu dar intrebarea este care procesor se oc cel mai mult nu daca stiu cum se face oc.

| peperonies a răspuns (pentru catalin542000):

Hai sa te intreb altfel. de ce vrei sa faci oc la procesor? ai ceva care nu iti merge in momentul de fata pe oricare din alea si ar beneficia de o frecventa mai mare?

| catalin542000 explică (pentru peperonies):

Pai nu dar vreau o viteza si performanta cat mai buna in gaming

| peperonies a răspuns (pentru catalin542000):

Ia-l pe oricare si nu o sa ai nevoie sa faci oc la niciunul din ele.

| catalin542000 explică (pentru peperonies):

Ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ai vazut tu acolo cu 8.7 era racire cu azot, alte chestii, nu e pentru tine. Nu cred ca vei sta tu sa torni azot in timp ce te joci. Procesoarele nu au o limita de overclock, dai si tu pana vezi ca e instabil, si atunci scazi un pic. Depinde foarte mult de cooler. Cu un cooler bun poti duce pana la un 5Ghz sa zic, poate chiar mai mult.