| Sandu3 a întrebat:

Pe calculatorul meu doresc sa-mi fac o restaurare de sistem, adica sa restaurez Windows 7 pentru ca mi se pare mai simplu decat sa-l mai instalez inca o data.Mentionez ca am un back up facut de cel care mi-a instalat acest Windows acum ceva timp, dar din pacate nu la facut cu functia din Windows ci s-a folosit de un soft pe care nu-l cunosc.Nu-i stiu numele.In consecinta, nu pot face acest back up desi in calculator am fisierul facut de el imediat dupa instalarea Windowsului la momentul respectiv.Mentionez ca fisierul are terminatia .TIB.Stie cineva ce program a folosit sau ce pot face sa-mi restaurez sistemul? Pentru ca e plin de erori si merge greoi.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este vorba de Acronis True Image. Il instalezi pe CD (DVD) si-l pornesti apoi ii dai restaurare si calea unde este fisierul. Nu este greu!

| Sandu3 explică (pentru Salontanul):

Multumesc foarte mult pentru raspuns.De altfel esti si singurul care mi-a raspuns la intrebare.N-am facut asta niciodata si de aceea mai apelez inca o data la tine inainte de a incepe"operatia"in sine.Prima intrebare:executabilul de la Acronis il ard pe un CD-DVD iar de acolo il instalez cu NEXT>NEXT>OK(banuiesc)pana la sfarsit ca si cum l-as instala ca orice soft in calculator? A doua intrebare:se modifica doar partitia C, sau si celelalte partitii pe care le am(D si E)? Windowsul este pe C.Si ultima intrebare:am fazut ca in interfata Acronis(2016) exista o rubrica BACKUP ENTIRE PC cu 3 subrubrici:Entire PC, Disks and partitions si files and folders.Eu pe care din ele o accesez? Sunt un pic debusolat, ca vad Entire PC si partitii.Ce aleg? Stiind ca Windows ul se afla doar pe partitia C.Trebuie facut si un cont, cumva? Daca esti dragut sa-mi raspunzi punctual la fiecare, te-as ruga mult.Sunt un pic incepator dupa cum vezi.Multumesc mult inca o data.

| Salontanul a răspuns (pentru Sandu3):

Daca ai executabil de la ATI il poti instala in PC sau il arzi pe un CD, depinzand de faptul ca daca nu se mai deschide Windowsul trebuie sa-l pornesti de pe CD. Nu se modifica nici o partitie. Entire PC daca ai facut un backup al intregului PC, Disks and partitions daca ai facut numai unei parti din HDD si Files and folders daca ai facut numai la anumite fisiere sau foldere. Trebuie sa-l intrebi pe cel ce ti-a facut partitia. Dar eu zic ca sa incerci cu Entire PC. Uita-te, in prealabil, aici: http://videotutorial.ro/......-tutorial/

| Sandu3 explică (pentru Salontanul):

Deci din cate imi dau seama, tot ce am pe partitiile D si E nu se va pierde nimic.Pe D am vreo 40 Gb de filme stranse de-a lungul timpului.Cred ca o sa-l ard pe un disc sa n-am surprize si o sa fac treaba cu ENTIRE PC asa cum ai sugerat.Deja am inceput sa-mi"depozitez"cam ce am de valoare ca sa zic asa,pe partitia D, unde de fapt am si fisierul TIB, nu intamplator pus acolo, cred, de cel care mi-a instalat Windowsul.Multumesc mult inca o data.O sa ma uit atent si pe videoul lasat de tine.O seara buna.