| Girly97 a întrebat:

Placa video: NVIDIA GeForce GTX 650
Procesor: Intel(R) Core(TM) i3-6098P CPU @ 3. 60GHz
Viteza CPU: 3. 60GHz
Sistem de operare: Windows 10
Spatiu de disc disponibil: 300GB
RAM: 8GB
Pe scurt, cat de prost este calculatorul meu? Ce mai pot îmbunătăți? Placa video a fost schimbată.

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Avand in vedere ca a primit o GTX 650, este destul de echilibrat acum, daca ai pune alt procesor mai puternic, cum iti recomandasem mai demult, ar fi din nou placa video prea slaba si nu ai vedea diferente.

DAR totusi, nu i-ar strica un procesor cu 4 nuclee, pentru ca pe rezolutie FullHD, si procesorul e pus la treaba.

In afara de procesor (schimbarea lui e optionala),
ar fi indicat sa ai Windowsul instalat pe un SSD.

Daca acei 300GB reprezinta un SSD, esti ok.
Daca sunt un HDD, ar trebui sa te gandesti la achizitionarea unui SSD de 512GB, pentru Windows.

Poti pastra si HDD-ul, pentru stocare de durata (daca ai documente, muzica, poze. in PC, sau filme)
(SSD-urile au viata limitata, se strica treptat si definitiv in timp, in functie de cate date copiezi si stergi de pe ele. DAR toata lumea le foloseste pentru partitia cu sistemul de operare, pentru ca sunt MULT mai rapide).

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Ar merge un i5 6500 sau mai mult (6600, 6600K, 6700, 6700K)

(6400 nu prea merita, are frecventa mica)

https://en.wikipedia.org/......hitecture)

| carevaescu a răspuns:

Poti adauga ram si un ssd ca să meargă mai bine. Poti schimba si placa video pentru jocuri.

E ok pentru taskuri office, Youtube, vizionare web si cam atat.

| Contaleatoriu48 a răspuns:

Poți înlocui procesorul cu un I5 6500. Poți sa iei încă o placuta de ram de 8GB sa ai 16GB în total dual channel. Poți sa iei un SSD de 512Gb, cam atat. Eu zic prima oara sa ți iei un procesor nou.

| Girly97 explică (pentru Contaleatoriu48):

Are deja SSD, este pus din vară.