| Girly97 a întrebat:

Acum doi ani fratele meu si-a cumparat o unitate noua si piese noi pentru a-si face noul calculator. Piesele lui de la fostul calculator mi le-a dat mie insa nu a putut sa imi dea si o placa video pentru ca fostul lui calculator avea placa video incorporata. Am fost nevoita sa iau placa video GeForce 210 de la primul lui calculator cumparat in 2012 care nu mai este folosit de multi ani ca sa imi poata functiona noul calculator! Fratele mi-a spus ca toate piesele pe care le am de la fostul lui calculator sunt foarte bune dar ma indoiesc pentru ca dupa cateva luni a luat o placa video AMD Radeon 590 de la un coleg care spunea ca este functionala insa desi a instalat si diverele corespunzatoare, ecranul monitorului se prabusea constant! Nu am mai suportat sa am o placa video "buna" de gaming si sa ma pot juca in schimbul intreruperilor frecvente de ecran! Daca asa functioneaza placile video de gaming mai bine raman la cele multimedia! A inapoiat placa video "buna" colegului si am ramsa cu GeForce 210. Ma gandesc ca poate procesorul este foarte slab sau o alta componenta este foarte slaba si de aceea calculatorul meu nu accepta o placa video de tip gaming. Imi puteti spune va rog frumos cat de slab este calculatorul meu pe baza informatiilor pe care le-am gasit? Poate trebuie inlocuit si procesorul? Vreau sa stiu ce calculator am acum de la fratele meu si ce trebuie sa schimb ca sa functioneze bine. Mentionez ca am fost nevoita sa scap de HDD si sa trec la SSD recent din cauza faptului ca functiona extrem de greu.
Placa video: GeForce 210
Procesor: Intel(R) Core(TM) i3-6098P CPU @ 3. 60GHz
Viteza CPU: 3. 60GHz
Sistem de operare: Windows 10
Spatiu de disc disponibil: 300GB
RAM: 8GB
Pe scurt, cat de prost este calculatorul meu?

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru gaming are un procesor destul de slab.
Dar cred ca intreruperile ecranului nu aveau legatura, probabil placa era prea slaba.
Minimul de gaming ar avea nevoie de un i5.
Pentru a imbunatati calculatorul ala, eu as cauta un kit de placa + procesor cu i7, cu placa video integrata de vreo 1gb. Cu aia poti rula unele jocuri, pe setari minime de grafica. Apoi completezi cu o placa video.

| NLS a răspuns:

I3-6098P are doar 2 nuclee, si acesta e motivul principal pentru care un asemenea procesor nu are treaba cu gamingul in ziua de azi, decat eventual daca te joci jocuri din 2010-2012.

"Ecranul monitorului se prabusea constant!"
poti dezvolta putin aici?
Disparea imaginea, sau la ce te referi?
Facea artefacte?
Sau te referi la faptul ca "ingheta" si sacada imaginea? Fenomen numit lag.

Daca doresti sa obtii rezultate mai bune cu bani putini,
trebuie sa schimbi placa video, dar si procesorul.
Pentru procesor ai nevoie de cel mai puternic exemplar din generatia a 6-a, deci de i7 6700K (il gasesti la 350-450 RON pe Okazii sau OLX).

Ca placa video, incearca o placa cu 6GB VRAM, precum:

GTX 780 6 GB (sau varianta Ti tot cu 6GB)
GTX 1060 6 GB
GTX 1660
GTX 1660 Ti
GTX 1660 SUPER
RTX 2060

Sau cu 8GB:
RTX 2070 SUPER
RTX 2060 SUPER
RTX 2080 SUPER

RAM-ul (cei 8 GB) ar trebui upgradat doar daca vezi ca e folosit peste 95% in timpul sedintei de gaming.
Cu actualul procesor putin probabil sa fie cazul,
dar daca treci la 6700K si la o placa video mai teapana, e cam la limita 8GB RAM.

#######
Daca imi spui modelul exact al placii de baza, iti spun si daca poti monta pe ea procesoare de generatia a 7-a, deci 7700K...

| NLS a răspuns (pentru NLS):

"Mentionez ca am fost nevoita sa scap de HDD si sa trec la SSD recent din cauza faptului ca functiona extrem de greu."
Ajungea sa mentionezi ca ai SSD acum pe el.

Aproximativ nimeni nu mai instaleaza sistemul de operare pe HDD de prin 2016-2018 incoace
(SSD-urile au aparut prin 2010, doar ca la inceput erau extrem de scumpe, si cei cu sisteme vechi si slabe au trait o vreme mai departe cu HDD-uri).

Deasemenea,
nu ai mentionat nimic despre sursa.
Poti sa ne indici modelul? Puterea ei (watii) conteaza foarte putin spre deloc,
conteaza producatorul, modelul, abia apoi watii, amperajul pe linia de 12V, certificarea 80+ si protectiile.

Poti sa ne spui cat ai avea de investit in imbunatatiri in viitorul apropiat?
Doar asa te putem ajuta concret, si putem sa ne gandim la cea mai potrivita varianta.

| Girly97 explică (pentru NLS):

Buna dimienata! Cand am primit de la fratele meu placa video a colegului sau ecranul se intrrerupea la fiecare cateva secunde, de cateva ori pe minut (ecranul se facea negru dar nu parea sa afecteze unitatea, aprinzandu-se dupa cateva secunde) insa problema a disparut dupa ce am pus inapoi placa mea de rahat. Inca nu stim care a fost problema cu placa aceea sau daca este vreo problema cu calculatorul. Placa mea de baza pare a fi MSI H110M PRO-D (MS 7996) 1, 0.
De asemenea nu am reusit sa aflu modelul sursei dar daca reusesc sa il descopar astazi o sa iti scriu aici!

| NLS a răspuns (pentru Girly97):

"ecranul se intrrerupea la fiecare cateva secunde, de cateva ori pe minut (ecranul se facea negru dar nu parea sa afecteze unitatea, aprinzandu-se dupa cateva secunde)"

Cele doua placi foloseau același cablu de conectare la monitor?

Pentru ca dacă aveau tipuri diferite de cabluri, problema putea veni și de la acesta.

O afișare intermitenta a imaginii presupune ori probleme cu driverele, ori erori in regiștrii Windows, rezolvabil dacă reinstalezi Windows-ul pe curat, ori placa video defecta (contact slab, condensator defect, etc).

In ultima instanta, curentul sursei ar fi putut sa nu-i fi fost de ajuns, dar asta îți pot spune mai sigur după ce aflu modelul sursei.

Un lucru e cert, procesorul e și el slab, nu doar placa video 210... si ar trebui schimbat.
Ideal ar fi sa pui mana pe un 6700K la 350 RON, mai mult nu merita dat pe un asemenea procesor

| Girly97 explică (pentru NLS):

Cum pot afla modelul si puterea sursei?

| NLS a răspuns (pentru Girly97):

Doar citind pe lateralul ei, pe una din fete are afisate toate specificatiile
(te intereseaza Watii, brandul, numele modelului si amperajul (A) pe linia (railul) de +12V).

Cand ai cumparat-o tu si cunosti brandul si numele modelului, poti afla restul detaliilor de pe net, de pe site-ul producatorului.

Din Windows nu exista nici o posibilitate sa afli nimic despre sursa, e singura componenta neinteligenta din punctul acesta de vedere.

######
M-am uitat pe eBay Germania, cel mai ieftin 6700K pe care l-am gasit e 87 euro, + 6 transport (doar in Germania).

Si urmatorul costa 95eur + transport.

Deci in Romania daca gasesti cu 350-450, nu e un pret rau.

https://www.olx.ro/......hJTT5.html

Sau macar 6600, la 200 RON, desi recomandat ar fi sa pui mana pe cel mai puternic posibil pentru placa ta de baza, adica 6700K.

https://www.olx.ro/......huTBS.html

Dupa ce ai acel procesor, te pregatesti pentru o placa video, de preferat dintre cele mentionate de mine, dar nu numai.
Poate fi chiar si de la AMD:

https://www.emag.ro/......priceasc/c

Despre placa aceea RX590 ce mai stii, era functionala la colegul? A testat-o? ii merge?

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Procesorul un pic cam depasit. Chiar daca iti vei schimba procesorul trebuie sa-ti pui Intel I7 de generatia a 6-a... Care in ziua de astazi este depasit chiar si de procesoarele de buget la 500 de lei, nu ai cum sa-ti pui procesor mai nou de Intel generatia a 6-a skylake pentru ca placa ta de baza nu-ti permite acest lucru, asa ca ramai pe acel I3 si adauga-i o placa decenta, un GTX 1060 second hand ar fi ideal si se gaseste la 250-300 lei in stare decenta iar o alta varianta ar fi un GTX 1050 Ti tot sh, nu merita sa investesti prea multi bani in acel calculator intrucat este depasit.

| Girly97 explică (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Si fratele imi spunea ca procesorul este foarte bun si ca pe acela il folosea pana sa mi-l dea cu toate piesele...

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

GT 210 este in prezent o relicva de muzeu care trebuie neaparat scoasa si pastrata undeva pentru ca i-ar putea creste valoarea peste 50 de ani! Aceea a fost o placa de proasta calitate si in 2009 de cand s-a fabricat dar si acum este, nu poti face nimic cu ea, asa ca daca vrei sa te joci un minecraft, un solitare, un valorant, un lol ceva, sa te mai uiti la un film in FULL HD, scapa de abominatia aia de placa si pune altceva in locul ei, cum am mai zis un 1060.