| Blackmetalhead a întrebat:

Pot instala windows normal pe un calculator cu sistem de operare freedos? Si ce inseamna freedos?
Funda

8 răspunsuri:
| Mihai_Miţă_1999 a răspuns:

Desigur că poţi. Freedos înseamnă că poţi să-ţi orice windows.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mihai_Miţă_1999):

Free DOS e un sistem de operare in linie de comanda. E versiunea gratuita a batrinului MS-DOS care a precedat Windows si a si mers in paralel cu el o perioada. De exemplu aveai nevoie de MS-DOS ca sa poti instala Windows 3.11. Cind porneai calculatorul, te arunca in linia de comanda, scriai frumos "win", pocneai din Enter, si intra in Windows. Daca nu ai habar, nu da raspunsuri la misto. Auzi tu, "Freedos înseamnă că poţi să-ţi orice windows."

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru KodrutZ):

Merge bine wikipedia nu? M-am uitat pe ceva forumuri şi asta scria. O să mă mai documentez. În ceea ce priveşte răspunde ce cate ori am eu chef, asta nu te priveşte pe tine.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mihai_Miţă_1999):

Nu m-am uitat pe Wikipedia de loc, am raspuns din cultura mea generala. Nu de alta, dar eu chiar am folosit Win 3.11 pe calculatorul propriu cindva...

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru KodrutZ):

Desigur. Şi uite de unde am zis eu ce am zis : "FreeDos inseamna ca unitatea vine fara niciun sistem de operare nici linux si nici windows, ceea ce inseamna ca poti sa instalezi orice sistem de operare care vrei tu.Ca sa instalezi windowsul, iti trebuie un cd cu windows bootabil, intri mai intai in bios setezi din bios la First boot pui cd-rom/dvd-rom si la second boot pui hdd, apoi dai F10 sa salvezi setarile facute in BIOS se va da restart, bagi cd-ul in unitatea optica si ar trebui sa-ti inceapa bootarea de pe cd-ul cu windows si de acolo cred ca te descurci, succes." Am gasit-o pe mai multe forumuri specializate.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mihai_Miţă_1999):

Forumuri de cretini. "FreeDos inseamna ca unitatea vine fara niciun sistem de operare nici linux si nici windows" Halal treaba. Ce imbecili...

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu doar am preluat informaţia greşită şi apoi am transmis-o şi eu mai departe. Nu am crezut că e greşit.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mihai_Miţă_1999):

Asa-i, nu e gresit. E FOARTE GRESIT.