| AndreiDamian1 a întrebat:

Ce inseamna sistem de operare linux? pot instala si programe pentru windows?

Răspuns Câştigător
| GeosBIOS a răspuns:

Este un sistem de operare open source, adica te poti folosi de el fara sa cumperi licenta. Daca Windows-ul merge pe principiul, cat mai accesibil pentru utilizator, linux-ul in schimb are ca prim obiectiv securitatea datelor, de aceea fiind si ceva mai dificil, cel putin pana ajungi sa intelegi cum stau lucrurile si sa-ti faci niste obisnuinte. Se pot instala si aplicatii pentru windows, folosind un programel numit wine, insa majoritatea vor avea ceva probleme de stabilitate.

Pune-ti linuxul doar daca vrei sa inveti chestiuni legate de networking, scripting si sa-ti largesti cunostintele in materie de sisteme de operare. Altfel, desi sub linux exista cateva jocuri dragute majoritatea doar online, totusi nu este un sistem de operare prietenos pentru gamerii inraiti.

5 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Nu. E un sistem de operare freeware = gratis. Se instaleaza pe el aplicatii specifice. Gasesti cam orice ai folosi si pe windows pentru el, cu mici exceptii.

| danimotenel a răspuns:

Linux e un OS folosit pentru hostat si multimedia din cauza ca foloseste mai putine resurse, si nu toate programele care merg pe windows merg si pe linux, sau daca merg sunt varza ca si mesu de pe linux, nu se pot instala programe windows pe linux(ubuntu)Linuxul e putin mai diferit e ca si meniul unei tablete, ia sa iti faci o idee http://www.youtube.com/watch?v=brJw8ydJA94

| GeosBIOS a răspuns (pentru danimotenel):

Linux-ul nu este folosit pe servere (hostat daca vrei), fiindca consuma resurse mai putine. Este folosit deoarece-i un sistem de operare mult mai sigur, avand nivele de securitate implementate la nivel de kernel. Adica daca un hacker-el cu ceva cunostinte mediocre in de-ale hack-uelii isi poate exersa talentul pe un server cu windows (windows server desigur), relativ fara prea mari probleme, ei bine in schimb nu poate face acelasi lucru pe un server cu linux. Evident nici o masura de securitate nu este infailibila, dar ca sa-ti faci de cap cu un server setat corect sub linux, trebuie sa fii 'bazat' si uns cu toate alifiile din domeniul securitatii. Insa cei cu adevarat 'bazati', de obicei au treburi mult mai importante de facut si mult mai profitabile decat a se lua de serverele altora, lucru facut mai ales de cei cu prea mult teribilism si care dispun de mult prea mult timp liber.

| debarba a răspuns:

Exact aceleasi programe pe care le folosesti in windows gasesti si pe linux cu specificatia ca este pentru linux

| Rosswel a răspuns:

Linux este un sinstem de operare la care nu exista virusi aparuti INca! linux e precum windows dar mai diferit.