| Andrei20167 a întrebat:

Puteti sa mi spuneti daca imi vor merge aceste jocuri bine?
Am acest calculator:
https://altex.ro/......70d-ubuntu

Astroneer:
MINIM:
SO: Windows 7 SP1 (64 bit only), Windows 8 (64 bit only), Windows 10 (64 bit only)
Procesor: X64 Dual Core CPU, 2+ GHz
Memorie: 4 GB RAM
Grafică: Discrete Non Mobile GPU with 1 GB Ram
DirectX: Versiune 11
Stocare: 2 GB spațiu disponibil
Placă audio: Any
Note adiționale: Internet connection required for online multiplayer
RECOMANDAT:
SO: Windows 7 SP1 (64 bit only), Windows 8 (64 bit only), Windows 10 (64 bit only)
Procesor: X64 Quad Core CPU, 3+ GHz
Memorie: 8 GB RAM
Grafică: Discrete Non Mobile GPU with 2 GB RAM
DirectX: Versiune 11
Rețea: Conexiune broadband la internet
Stocare: 4 GB spațiu disponibil
Placă audio: Any

Spore:
Supported OS: Microsoft Windows® XP with Service Pack 1 and Vista
Processor: 2.0 GHz Intel Pentium® 4 or equivalent
Memory: 512 MB RAM (768 MB RAM for Vista)
Graphics: 128 MB Video Card, with support for Pixel Shader 2.0
DirectX®: The latest version of DirectX 9.0c or higher
Hard Drive: At least 4 GB of hard drive space, with at least 1 GB additional space for creations
FOR COMPUTERS USING BUILT-IN GRAPHICS CHIPSETS UNDER WINDOWS, THE GAME REQUIRES AT LEAST:
Intel Integrated Chipset, 945GM or above
2.6 GHz Pentium D CPU, or 1.8 GHz Core 2 Duo, or equivalent
768 MB RAM
INTERNET CONNECTION, ONLINE AUTHENTICATION, END USER LICENSE AGREEMENT REQUIRED TO PLAY. TO ACCESS ONLINE FEATURES, YOU MUST REGISTER ONLINE. ONLY ONE REGISTRATION AVAILABLE PER GAME. EA TERMS & CONDITIONS AND FEATURE UPDATES CAN BE FOUND AT WWW.EA.COM. YOU MUST BE 13+ TO REGISTER ONLINE. EA MAY RETIRE ONLINE FEATURES AFTER 30 DAYS NOTICE POSTED ON www.ea.com.

Euro Truck Simulator 2:
MINIMUM:
OS: Windows 7
Processor: Dual core CPU 2.4 GHz
Memory: 4 GB RAM
Graphics: GeForce GTS 450-class (Intel HD 4000)
Hard Drive: 3 GB available space
RECOMMENDED:
OS: Windows 7/8.1/10 64-bit
Processor: Quad core CPU 3.0 GHz
Memory: 6 GB RAM
Graphics: GeForce GTX 760-class (2 GB)
Hard Drive: 3 GB available space

Anorher Brick in the mall:
MINIM:
SO: Windows 7 SP1/8.1/10
Procesor: 4 threads capable CPU (Core i3 or equivalent) @ 2. 2GHz
Memorie: 2 GB RAM
Grafică: GeForce GT 640, GT 750M or equivalent with 2GB memory
DirectX: Versiune 9.0c
Stocare: 300 MB spațiu disponibil
Note adiționale: 1280x720 display.
RECOMANDAT:
SO: Windows 7 SP1/8.1/10
Procesor: 4 cores CPU (Core i5 or equivalent) @ 2. 7GHz
Memorie: 4 GB RAM
Grafică: GeForce GTX 750 or equivalent with 2GB memory
DirectX: Versiune 9.0c
Stocare: 300 MB spațiu disponibil
Note adiționale: 1920x1080 display

Care vor merge bine, asa și așa sau deloc?

5 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Link'ul nu merge, dar se vad componentele in link.
Astroneer cere placa video cu 1 GB Memorie, placa ta are 768 MB.
Ets 2 cere la minim GTS 450, placa mai buna ca a ta
http://gpu.userbenchmark.com/......762vsm9112

Another brick in the mall cere GT 640 placa mai buna ca a ta :(
http://gpu.userbenchmark.com/......731vsm9112

Spore merge fara probleme.

Toate cerintele sunt la 1920x1080, deci daca tu ai juca la, sau ai monitorul de 1600x900 ( sau mai jos ) iti merg toate la low/normal.

| Andrei20167 explică (pentru N0xEterniS):

Deci... mi le as cumpara degeaba... Eu am placa video integrată o pot schimba? E mai bine sa o schimb cand trece garanția? Planet Coaster ar merge? Sau macar Anorher Brick in the Mall?

| N0xEterniS a răspuns (pentru Andrei20167):

Prima intrebare : Nu din cate stiu eu. E integrata, trebuie sa schimbi si placa de baza.
A 2-a : Nu poti schimba doar placa video, fie sunt legate de procesor fie de placa de baza. Ai putea sa-ti cumperi o placa dedicata daca placa ta de baza are slot pci sau pci-s. As zice GTX 750 Ti merge cu procesorul tau.

Planet Coaster, probabil la low settings
Anorher Brick in the Mall, probabil tot la low settings.
Depinde de rezolutie, nu stiu ce rezolutie ai.

Inca o chestie, ''imprumuta'' jocurile sa vezi daca merg. Daca merg, bineinteles cumpara-le.

| Andrei20167 explică (pentru N0xEterniS):

Uite, poate merge acum linkul și sa mi spui daca placa are slotul necesar: https://altex.ro/......70d-ubuntu
Cum adică să împrumut jocurile?
Monitorul este acesta: https://altex.ro/monitor-led-tn-myria-my8201-21-5-full-hd-negru/

| Andrei20167 explică (pentru N0xEterniS):

Sa copiezi linkurile cu ctrl+c și dupa dai paste cu ctrl+p