| Alexidldvdje a întrebat:

Salut TPU, am facut upgrade la pc cu un nou procesor si cand deschid pc ul apare American Megatrends, da decat atata nu spune sa dau F1 sau alta tasta. Pur si simplu scrie mare American Megatrends si nu mere nici f1 nici nimic, ce trebuie sa fac ca sa rezolv problema?

18 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Normal pc-ul ar trebui sa porneasca fara sa apesti tu pe orice tasta, daca nu porneste verifica conexiunile componentelor la placa de baza ca ceva nu e ok!

| Alexidldvdje explică (pentru lpavel):

Mdap... E de la procesor, am incercat cu cel initial si a mers dar nu stiu de ce nu merge cu al doilea e vorba de un ryzen 5 3400g pe o placa de baza Gigabyte A520M DS3H

| lpavel a răspuns (pentru Alexidldvdje):

Ce procesor ai avut inainte?

| lpavel a răspuns (pentru Alexidldvdje):

Aceasta placa de baza nu suporta aceste procesoare:
AMD Ryzen 5 3400G și Ryzen 3 3200G
Trebuia sa te interesezi mai bine inainte sa-l cumperi!

| Alexidldvdje explică (pentru lpavel):

Ba da eu zic ca suporta

| Alexidldvdje explică (pentru lpavel):

Mi-a zis un prieten ca nu suporta in 2022 da acum ar trebui da trebuie sa fac nu stiu ce update de bios

| lpavel a răspuns (pentru Alexidldvdje):

Eu nu as crede daca asa zice in magazin ca nu suporta apoi asa e, dar na, asta e acum, incearca sa faci update la bios dar mare grija ce update descarci ca nu cumva sa arunci si placa de baza...

| Alexidldvdje explică (pentru lpavel):

Ok ((:

| lpavel a răspuns (pentru Alexidldvdje):

Daca pana la sfarsitul saptamanii nu poti gasi update de bios pentru placa ta de baza atunci iti caut eu, pana atunci nu cred ca am timp... daca nu ai rezolvat pana vineri lasa-mi mesaj si iti caut!

| Alexidldvdje explică (pentru lpavel):

Ok,multumesc!

| Alexidldvdje explică (pentru lpavel):

Am aflat buba placa de baza nu suporta pla video integrata de pe procesor da procesorul in sine mere am gasit un GPU dedicat si mere fara probleme trebuie doar sa schimbi biosul placii de baza cu unu mai vechi eu spre exemplu folosesc versiunea F13 acum asta de la F18, ma rog chestia e ca mere deci suporta procesorul

| lpavel a răspuns (pentru Alexidldvdje):

Pai e mai vechi ce folosesti tu! mai vechi decat ala? ciudat... Poate mai nou nu mai vechi!

| Alexidldvdje explică (pentru lpavel):

Cu ultimu anume F18 nu mer de ce nu stiu

| lpavel a răspuns (pentru Alexidldvdje):

Ceva nu ai facut cum trebuie, daca nu era bun acel fisier atunci tu acum nu mai aveai pc-ul acela... Deci la un update de bios ori merge ori iti strici placa de baza, numai aceste 2 variante le ai! daca la tine nu a mers din alte cauze ceva nu ai facut bine! cauta pe Youtube tutoriale cum fac update la bios...

| Alexidldvdje explică (pentru lpavel):

Da am cautat si asa am facut din cate mi-a zis un preten verziunea F18 nu era la fel de stabila ca cele anterioare

| lpavel a răspuns (pentru Alexidldvdje):

Acel prieten ti-a zis si ca procesorul acela e compatibil cu placa ta de baza nu-i asa? laughing Cand ai sa inveti sa nu te iei dupa spusele lui dorel de la coltul strazii nu vei mai avea probleme! laughing
Tu crezi ca daca ultima versiune de bios nu era buna mai era acesibila pentru descarcare? Sau sa zicem ca ar fi accesibila dar atunci imediat se scoate o alta versiune mai noua care repara greselile celei vechi, dar asta e o poveste lunga... NU te lua dupa nimeni ci dupa ce zice producatorul sau magazinul, depinde dupa caz!

| Alexidldvdje explică (pentru lpavel):

Men stii cum mere un bios?

| Alexidldvdje explică (pentru lpavel):

Procesor vechi=bios vechi pentru ca biosu nou nu are suport pentru cele vechi e logic plus ca pe yt e un clip fix despre asta A520M compatibil cu 3400G, uitate la clip inainte sa comentezi prost (: