| ProAlex a întrebat:

Vreau să cumpăr acest pc de pe eMAG:
Laptop ASUS X541UA-GO1376T cu procesor Intel® Core™ i3-7100U 2.40 GHz, Kaby Lake, 15.6", 4GB, 500GB, Intel® HD Graphics 620, Windows 10, Chocolate Black
E bun? Mai mult pentru jocuri.Să stiu dacă îmi vor mere jocurile gen minecraft la 40-50 fps sau pes la 20-30 fps.
Şi aş dori să ştiu căt de bune sunt componentele!

Răspuns Câştigător
| codrincodrin a răspuns:

Salut! Laptopul pe care l-ai gasit tu are placa video integrata si nu e prea bun pentru jocuri.

Am gasit 2 variante, una mai scumpa si una cam la acelasi pret cu laptopul pe care l-ai gasit tu:
1. https://www.pcgarage.ro/......nux-black/ Acesta are i3 si este mai ieftin.

2. https://www.pcgarage.ro/......nux-black/ Acesta este mai scump si are i5.

Dintre acestea 2 te sfatuiesc sa-l iei pe al doilea ( mai aduni ceva bani de sarbatori) pentru ca o sa iti mearga mai bine jocurile si pe viitor, poate o sa joci si alte jocuri, nu doar minecraft sau pes. Nu zic ca primul nu e bun, dar daca mai bine investesti putin mai mult acum si o sa te tina mai mult.

| ProAlex explică (pentru codrincodrin):

Dar primul laptob mai ieftin are 4 gb ram? Zimi te rog mai multe detalii ca nu intele de pe site

| codrincodrin a răspuns (pentru ProAlex):

Ambele laptopuri au 4gb ram ( pe viitor poti adauga mai multa memorie ram daca ai nevoie ). Diferenta e la procesor, adica unul are i3 si unul i5. Am cautat un laptop cu o placa video mai buna, pentru ca nu poti schimba placa video la laptop.

La laptopul mai ieftin o sa ai nevoie sa iti cumperi o unitate optica externa ca sa poti folosi cd/dvd. ( https://www.pcgarage.ro/......er-retail/ )

3 răspunsuri:
| Alex007xD a răspuns:

Orice laptop ti-ai lua nu ar merge cum vrei tu. LAPTOP-URILE NU SUNT PENTRU JOCURI!