| costinvlad a întrebat:

Salu TPU. Imi recomandati sa umblu in AMD Radeon Settings? As dori sa fac setarile pentru jocuri, dar nu stiu ce setari trebuiesc facute fiindca nu cunosc destul de bine placa mea video(Un AMD RX 540 128 bit 2GB GDDR5). Ce setari sunt recomandate la Laptop Acer Aspire A515-41G-F2SH? Are 8GB RAM.

Răspuns Câştigător
| Tudy000 a răspuns:

Te mai invat ceva, la orice joc, daca ai calculator slabut, ultima mea placa video a fost un gtx 760 2gb care e are 5 ani si inca merge, vechiul PC e la un prieten si se joaca de se rupe pe el laughing Asa la setari video, daca nu ai monitor peste 60hz si vrei totusi jocul sa fie jucabil,intotdeauna Vsync on,motion blur off,fxaa off,bloom off,shadows off, si rezolutia full hd sau mai putin asta experimentezi tu ah si nu pune full screen neaparat, pune full screen borderless, e mai usor de dat alt tab si mai faci economie la resurse, iar anti aliasing x2 sau trilinear daca se poate.

5 răspunsuri:
| Tudy000 a răspuns:

Setarile pentru jocuri se fac din optiunile jocurilor daca te referi la video, altceva nu ai ce seta, de obicei setarile care le faci din afara jocurilor folosind acel control panel sunt ca sa dai mai jos setarile grafice la un joc la care din optiunile lui le-ai dat cat se poate de jos si jocul tot merge prost, dar din moment ce zici ca nu cunosti iti recomand sa nu te bagi acolo. Cel mai simplu e ori sa te uiti pe Youtube cum se fac setarile la jocul X pe placa ta video ori sa experimentezi de unul singur in optiunile video ale jocului urcand sau scazand din detalii si rezolutie pana esti tu satisfacut ca jocul se misca bine.

| costinvlad explică (pentru Tudy000):

Eu ma refer sa am peste 40 fps. Aia vr sa fac acolo sa fie pentru toate jocurile. Ala e pentru gaming.

| Tudy000 a răspuns (pentru costinvlad):

Daca poti sa faci pentru fiecare joc individual e ok, dar daca nu, nu toate jocurile merg la fel, au cerinte diferite stiu la ce te referi si eu am avut placa radeon si programul respectiv, singurul sfat pe care ti-l pot da e sa mergi pe Youtube si sa vezi cum se fac setarile la diferite jocuri folosind acel program.dar eu tot recomand sa le faci din joc, e cel mai normal... Da o funda daca totusi sfaturile mele de ajuta

| costinvlad explică (pentru Tudy000):

Eu ma refer la anti aliasign morfological filter etc. Ms frumos

| costinvlad explică (pentru Tudy000):

Si sa am minim 50fps se poate? La RX 540? Asta este placa mea video. Laptop Acer aspire a515-41g-f2sh

| Tudy000 a răspuns (pentru costinvlad):

Te mai invat ceva, la orice joc, daca ai calculator slabut, ultima mea placa video a fost un gtx 760 2gb care e are 5 ani si inca merge, vechiul PC e la un prieten si se joaca de se rupe pe el laughing Asa la setari video, daca nu ai monitor peste 60hz si vrei totusi jocul sa fie jucabil,intotdeauna Vsync on,motion blur off,fxaa off,bloom off,shadows off, si rezolutia full hd sau mai putin asta experimentezi tu ah si nu pune full screen neaparat, pune full screen borderless, e mai usor de dat alt tab si mai faci economie la resurse, iar anti aliasing x2 sau trilinear daca se poate.