| davidlazar a întrebat:

Salut am acasa un laptop si un pc si router wireless. Ok vreau sami folosesc routerul pentru ca sa nu mai stau sa schimb cablul de internet atunci cand am nevoie de la pc la laptop si invers. Intrebarea mea este: trebuie instalat routerul pe pc sau laptop pentru a functiona sau doar bag cablul de internet in el si il caut wireless? multumesc anticipat + funda

Răspuns Câştigător
| Paradøx a răspuns:

Intrebarea e destul de buna. Acum depinde si de ce model de router ai. In genereal doar bagi cablul de net si in jurul camerei tale o sa ai WIFI si toatele dispozitivele care au placa WIFI( de obicei laptopu-rile au placa de WIFI incorporata dar calculatoarele nu) o sa primeasca net. Acum de exemplu daca nu ai placa WIFI pe calculator trebuie sa tragi de la router un fir ( care de obicei ti-l da la pachet cu router-ul) si sa-l bagi in PC, la unele modele se instaleaza automat si daca trebuie sa il instalezi manual e ceva destul de banal( next>next>i agree>finish)