| Crsiti92134 a întrebat:

Am componentele urmatoare:
Procesor:AMD Athlon II X2 220
RAM:2 GB Ram
Placa video:ATI Radeon 3000 graphics 256mb
Ce windows imi recomandati pentru jocurii?
Eu pana acum am avut windows 10.

7 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Windows 7 pe 32 bit.

| NLS a răspuns:

Nici Windows 10 Home nu e o alegere rea,
insa eu as pune Windows 7 Home Premium (x86).
x64 doar daca mai adaugi 2GB RAM.

Home Premium contine mult mai putine chestii inutile decat Pro sau Ultimate, si asta e esential pentru resurse putine.

E din acelasi interval de timp, drivere potrivite gasesti doar pentru 7, pentru 10 exista doar drivere generice.

Procesorul e pe Socket AM2+ sau AM3?
(suporta memorie DDR2 sau DDR3?)

| Crsiti92134 explică (pentru NLS):

DDR3
AM3

| NLS a răspuns (pentru Crsiti92134):

Daca ai o singura placuta de memorie,
fa un "efort" si mai cumpara una, la aceeasi frecventa, aceeasi latenta si acelasi voltaj.

Apoi poti pune ce varianta doresti, x64 sau x86... insa recomand Win 7 Home Premium, ti-am spus mai sus motivul

| Crsiti92134 explică (pentru NLS):

2 placute de cate 1 GB, iar wind o sa-mi pun home premium pe x86

| Crsiti92134 explică:

Nu joc pe orice sv

| iwefgOficiall a răspuns:

Cel mai bun pentru tine este windows 7 nai ce sa mai faci pe acel desktop dar cel putin iti va merge mai usor poate un cs go sau counter strike!