| XxmamataputexX a întrebat:

Salut, am o intrebare. Ma jucam pe calculator si la un moment dat, imi da blue screen. Am asteptat 5 minute sa se incarce ceva, dar a ramas 0%. L-am scos din priză si dupa ce l-am repornit, a inceput sa faca bip bip bip. Si monitoarele sunt negre. Idei ce ar avea?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| XxmamataputexX explică (pentru Trăiescin2020):

Serios?

Răspuns utilizator avertizat
| CM7YRE a răspuns:

Scoate toate piesele din el si baga-l la loc, odata ce-ti booteaza windows e ok. Pentru moment.
Erorile sunt de 2 tipuri: software, si hardware.
In primul rand, bazandu-te pe ideea de software poti:
-instaleaza/actulizeaza diverse drivere (toate: video, audio retea etc)
-instaleaza runtime-urile necesare http://www.computerbase.de/downloads/systemtools/all-in-one-runtimes/
-reinstaleaza si un windows potrivit pentru sistemul tau de operare (intre 7 si 10), ceva cat mai "curat"
-actualizeaza bios-ul
Hardware:
-verifica hdd-ul cu hdd sentinel sa vezi daca e de la sta
-verifica toate cablurile sa fie legate corect
-verifica temperaturile la placa video/procesor (core temp, gpu temp etc.)
-Incearca sa testezi fiecare componenta pe alt sistem daca ai
-testea ramii cu memtest (in general poate sa fie si de-aici).
Inainte de toate, daca ce primesti tu e un bluescreen, fa-ti un dump:
https://mywindowshub.com/......s-on-bsod/
Strange mai multe dump-uri sau macar unul, si fa-i o analiza (simpla, instaland bluescreen viewer, sau complexa cu un debugging tool) si atunci o sa vezi sigur de la ce e.
https://mikemstech.blogspot.com/2011/11/windows-crash-dump-analysis.html
Incearca sa refaci situatia in care iti da crash pc-ul, conteaza foarte mult daca doar se blocheaza, daca e blackscreen, bluescreen, etc.

| Kushhh a răspuns:

Bluescreen-ul poate fi cauzat din lipsa sau prea multe drivere ( daca ai instalat un antivirus recent, dezinstaleaza-l. Pentru blackscreen poate fi vinovat HDD-ul/SSD-ul. Asteapta putin mai mult ( posibil ca l-ai scos din priza ) si reinstaleaza windows-ul.