| andaajsajsjas a întrebat:

Salut, am o sursa gigabyte p450b, ce componente credeti ca pot sa construiesc pe langa aceasta sursa? Am un buget de 3000 de lei

20 răspunsuri:
| vidiinho a răspuns:

Iti recomand urmatorul PC
Procesor de la AMD r5 5600 cu 6 nuclee si 12 fire foarte potent pentru orice joc actual
Placa de baza cu 4 sloturi ram si slot m.2 pentru ssd
16 gb ram ddr4 3200mhz
1TB ssd m.2 cu viteze foarte mari
Placa video de la AMD, rx 6650XT cu care vei putea rula orice joc la detalii bune
Carcasa cu 2 ventilatoare incluse rgb si spatiu suficient pentru wiremanagement

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/5428943

Odata adaugate in cos componentele, ai in partea de jos in dreapta "Ai un voucher, cupon de reducere sau card cadou? Click aici sa-l introduci." apesi si adaugi voucherul meu C6R5CBBP pentru a beneficia de 35 de lei reducere

| andaajsajsjas explică (pentru vidiinho):

O sa imi duca sursa sau sa imi cumpar alta?

| vidiinho a răspuns (pentru andaajsajsjas):

Daca nu faci OC tine fara probleme, dar poti sa si iei alta cum ar fi
https://www.pcgarage.ro/surse/fortron/hexa-85-plus-pro-80-plus-bronze-550w/

| andaajsajsjas explică (pentru vidiinho):

Pai, cum stiu daca face sau daca nu face overclock?

| vidiinho a răspuns (pentru andaajsajsjas):

Singura nu isi face decat in limitele prevazute stock, overclock inseamna sa jonglezi tu cu valorile voltajelor si a frecventelor. Daca te hotarasti sa comanzi, totusi sa revii inainte de a o face, stocurile si promotiile se modifica mereu, astfel incat un wishlist facut astazi poate sa nu mai fie valabil maine

| andaajsajsjas explică (pentru vidiinho):

Imi poti repeta? ca nu am inteles adica in limitele prevazute stock

| vidiinho a răspuns (pentru andaajsajsjas):

Daca nu umbli la voltajele si frecventele cu care a venit placa din fabrica, nu o sa ai probleme

| andaajsajsjas explică (pentru vidiinho):

Am inteles, n-am sa umblu la placa video, multumesc

| andaajsajsjas explică (pentru vidiinho):

Mai am o intrebare, nu as vrea sa imi iau o placa video de la amd, ce imi recomanzi pentru o placa video de la rtx? care sa imi duca cu acea sursa?

| vidiinho a răspuns (pentru andaajsajsjas):

Ca sa fie asemanatoare la performanta ai rtx4060 insa e mai scumpa cu cel putin 300 lei
https://www.pcgarage.ro/placi-video/filtre/model-model-geforce-rtx-4060/

| andaajsajsjas explică (pentru vidiinho):

Dar imi duce cu procesorul?

| andaajsajsjas explică (pentru vidiinho):

Si poti sa imi dai ceva mai bun ca acel 4060 ca am buget mai mare de 30, procesorul am sa il iau pe acela si daca e nevoie o sa imi schimba si sursa ca am buget de 4500 de lei pentru ca m-am razgandit si o sa imi iau altceva

| vidiinho a răspuns (pentru andaajsajsjas):

Ceva mai puternic decat 4060 este rx6700XT asa cum urmeaza
i5 12400f, un procesor potent care are performante foarte bune in orice joc
Placa de baza DDR5 de la gigabyte, ATX, cu racire buna si alimentare buna
32gb ram DDR5 la 6000mhz
Radeon rx6700xt de 12gb, mai performanta decat rtx 4060
SSD 1tb de la Lexar, pci express x4 cu performante bune
Sursa de la seasonic de 650w care o sa duca cu brio sistemul, certificata 80+ bronze
Carcasa de la deepcool cu 3 ventilatoare incluse, airflow bun si posibilitati bune de WM

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/5447499

Daca totusi am sarit peste buget, scoate cei 32gb si adauga 16 ca iti vor fi suficienti deocamdata, adaugi in viitor inca 16
https://www.pcgarage.ro/......annel-kit/

Iar cu codul voucher C6R5CBBP primesti 46 lei reducere, ajungand doar cu cativa lei peste 4500 propusi

| andaajsajsjas explică (pentru vidiinho):

Stiu ca deja am cerut foarte multe, si iti multumesc, dar imi poti da un procesor de la amd? sau e bun si acel 5600x? pentru ca o sa primesc si bursa si o sa fac destul pentru el, si daca e ma ajuta parintii cu niste bani

| andaajsajsjas explică (pentru vidiinho):

Uite m-am trezit acum de dimineata si ma gandeam sa pun acest procesor ca sa nu am asa mare bottleneck, si ma pot ajuta parintii cu niste bani https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/5447651

| vidiinho a răspuns (pentru andaajsajsjas):

Nici cu 5600 nici cu 12400f nu ai bottleneck. Am ales i5 12400f deoarece permite un viitor upgrade fiind pe ddr5. In wishlistul tau lipseste ssd, carcasa, ramul nu este compatibil cu placa de baza fiind ddr4.
totusi ai trecut de 5000 lei, pana la urma care este bugetul?

| andaajsajsjas explică (pentru vidiinho):

Mi-am dat seama la placa de baza dupa ce am trimis linkul dar eu am deja o carcasa si ssd-ul este acolo si, parintii au spus ca ma ajute cu banii care imi lipsesc

| andaajsajsjas explică (pentru vidiinho):

Si stiu ca am loc in carcasa pentru ca am cautat toate specificatiile