| Xres100 a întrebat:

Incerc sa construiesc un PC pe piese de la 0. Am un buget destul de mic asa ca am incercat sa-l fac cu raportul dintre calitate si pret cat mai bun... As vrea sa aflu daca voi credeti ca aceste piese sunt compatibile ( pentru a nu lua degeaba componentele si daca nu sunt ce imi recomandati) : Carcasa Spire CoolBox 503, fara sursa, Neagra
-80 lei
Sursa Floston FL500, 500W
- 80 lei
Placa de Baza Asus M5A78L-M LX3, Socket AM3+
- 190 lei
Procesor AMD FX X4 4300, 3800MHz, 8MB, socket AM3+
- 445 lei
Memorie Kingmax 4GB, DDR3, 1333MHz, PC10600 - 180 lei
Placa video Gigabyte nVidia GeForce 210, 1024MB, GDDR3, 64bit - 135 lei
HDD Toshiba 500GB, 7200rpm, 32MB, SATA 3.0 - 220 lei
Ventilator Cooler Master Ultra Silent, 80mm, 2000RPM - 20 lei
In total 1350 lei big grin. !

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Condiguratia arata ingorizitor, dar asta e. Cu 1300 lei fie iti iei un fm2/fm2+, fie un g3220+7750, dar in nici un caz ce ai pus acolo mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In perioada aceasta gasesti computere deja asambate care au aceleasi performante cu acelasi pret.
Si are in plus 2 ani de garantie.
Componentele au si nu au garantie.
Se pot arde foarte usor din cauza electricitatii statice.
"Instalarea sau punerea in functiune a produselor de catre persoane neautorizate duc la pierderea garantiei."

| alinaalin955 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Instalarea sau punerea in functiune a produselor de catre persoane neautorizate duc la pierderea garantiei."
Daca imi cumpar un televizor trebuie sa vina o persoana autorizata sa-l bage in priza si sa conecteze cablul?
Daca imi cumpar un card pentru telefon, iar merg la o persoana autorizata sa-l bage in telefon?
Inteleg a nu ai inventat tu asta, probabil ai citit pe vreun certificat de garantie.Eu cred ca producatorul trebuie sa verifice cauza defectiunii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alinaalin955):

Ma refeream strict la componente pentru calculator.Am uitat sa citez sursa.
Un magazin care vinde on line component pc. Pc garage.

| SorinLebron1981 a răspuns:

Oh e slaba configuratia la bani aia poti face un pc mai bun. Uite de exemplu placa video e praf cu P mare. Incearca sa echilibrezi pcul nu lua un procesor imens si o placa cu care poti sparge nucii. http://bit.ly/MeQAhm (link prin afiliere)

| airflow a răspuns:

Cu banii astia iti iei computer nou mai nene, si daca ai noroc de vreo reducere il iei si destul de bun

| alinaalin955 a răspuns (pentru airflow):

Componentele despre care ne-a spus sunt tot noi, deci va fi un PC nou.
Care-i calculatorul ala destul de bun la 1350 lei?
Cu acesti bani nu poti lua decat un PC modest.

| airflow a răspuns (pentru alinaalin955):

Cauta pe net, o sa gasesti singurica alinutzo!