| catalin542000 a întrebat:

Salut.Am pc-ul asta:

CPU: Intel Pentium Dual Core G3420 @ 3, 20 GHZ
MB : Asrock H81M
RAM : 8Gb Kingmax DDR3 1333MHz
GPU : AMD Radeon R6790 1gb gddr5 256bity
PSU : MS-Tech 850 W

Vreau sa adaug un i5 4690 si un gtx 950. Insa nu am bani pentru amandoua decat pentru una din doua.
Cu care sa incep prima data cu procesorul sau cu placa video?
Cu siguranta multi o sa spuneti cu procesorul ca sa nu faca bottelneck dar am vazut pe youtube oameni care au procesor ca al meu si au gtx 950 si ma gandesc la aia nu mai face bottelneck?!
Si chiar daca as incepe cu i5 4690 o sa fie oarecum o diferenta in jocuri sau tot placa video ramane de baza?
Stiti ce vreau sa spun se observa diferente cu procesorul i5 si placa video care o am acum amd?

Răspuns Câştigător
| AntoniSoulesOne a răspuns:

E frumos asa. Dar te-ar ajuta destul de mult un gtx 950.

23 răspunsuri:
| AntoniSoulesOne a răspuns:

Cu procesorul. placa video te mai tine ceva timp. dar sa faci rapid rost si pentru placa. Dar as zice ca e un 50% 50% la tine. Eu as merge pe procesor prima data, asa mas simti mai comfortabil.

| catalin542000 explică (pentru AntoniSoulesOne):

Daca as schimba procesorul spre exemplu eu joc ets 2 la ultra cu 200% scaling daca ridic merge in reluare. Daca am i5 o sa mai pot ridica scalingul sa ma ajute procesorul sau neaparat trebuie si placa video adica ma intelegi tu, procesorul ma ajuta si el cu ceva pana sa imi iau placa video sau este doar asa ca sa nu fac bottelneck

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru catalin542000):

Atunci prima data poti cumpara placa video. te va mai tine ceva timp procesorul daca iti merge la ultra cu 200% scaling.

| catalin542000 explică (pentru AntoniSoulesOne):

Procesorul merge dar daca vreau sa joc forta motosport 6 apex atunci nu face bottelneck?

| catalin542000 explică (pentru AntoniSoulesOne):

Deci g3420 + gtx 950 = bottelneck?

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru catalin542000):

Nu cred. dar merita testat. Daca procesorul e cat de cat nou si te tine pe unele jocuri. Va fi perfect.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru catalin542000):

Acum am vazut ca ai zis de bottleneck. poftim un link http://www.tomshardware.co.uk/......x-950.html

| catalin542000 explică (pentru AntoniSoulesOne):

Pai am un canal de youtube uite aici:
https://www.youtube.com/channel/UCR6MCsEzIcInrBWU0typtbw
Toate jocurile care le gasesti pe canalul ala au fost jucate cu g3420 + ca eu pe langa asta ma joc battlefield hardline gta v dar la low spre mediu the crew la rezolutie full hd.
Eu zic ca este bun dar daca vreau jocui mai ceva gen call of duty black ops 3 forta motosport 6 apex si alte jocuri mai tari atunci s-ar putea sa nu mai mearga cu procesorul asta la fel ca jocurile care le am pe youtube.Si eu vreau sa stiu la sigur ce si cum sa nu imi para dupa rau.

| catalin542000 explică (pentru AntoniSoulesOne):

O curiozitate?! in link vad ca sunt doua sisteme pc dar sunt sisteme care fac bottleneck sau sunt sistemele cum sa zic eu minim ca sa eviti bottleneck-ul?

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru catalin542000):

Pai la tine faza e cu placa video si procesorul. Eu intr-un fel as opta pentru procesor. dar ai si mare nevoie de placa video. cred ca mai bine ar fi placa video acum iar mai apoi sa iti iei si procesorul urgent.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru catalin542000):

In link e. daca g3250 o sa faca bottleneck cu gtx950. si placa care o ai acum nu e recomandata pentru gaming. dar pe unele jocuri poate rula ok. ti-as sugera mai bine placa gtx950 in situatia de fata. "You will easily hit 30+ with an i3-4170 and a GTX 950 as someone else has mentioned. I have that current build with 4GB ram and have been able to hit 30+ at 1080p on most games I've played" cu placa aia video vei atinge +30 fps-uri pe 1080p in cele mai multe jocuri.

| catalin542000 explică (pentru AntoniSoulesOne):

Mmm am vazut acolo in link ca este un g33xx deci este mai bun al meu si am vazut ca este destul de bine cu un gtx 950 si zice ceva de upgrade de psu adica sursa in caz de... dar eu cu mersi-tech de 850w nu cred ca am probleme.
Acuma sa imi vand g3420 si amd hd6790 si sa imi iau un i5 4690 si poate chiar varianta k ma mai gandesc si un gtx 950 dar asa pana la urma dupa tine ar merge sa stau vreun an dou cu gtx 950 si g3420? adica nu stiu poate doar sa vad ceva un gameplay cu asa ceva.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru catalin542000):

Da. ar merge.

| catalin542000 explică (pentru AntoniSoulesOne):

Simcer sa zic eu cu placa mea care o am acum atingeam cate odata si 60 fps la project cars care cere ceva de la pc ating cand nu filmez 70 si ceva de fps.Bine am si poze dar nu prea stiu cum sa le trimit.

| catalin542000 explică (pentru AntoniSoulesOne):

Normal amd hd6790 este un... pe langa gtx 950 + ca creau si jocuri mai noi si de aia.
Deci pana la urma care este concluzia.
g3420 + gtx950 sau 4690k + hd6790?
app ai funda.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru catalin542000):

G3420 + gtx950

| catalin542000 explică (pentru AntoniSoulesOne):

Bun apropo daca auzi pe cineva care vrea sa cumpere o placa video sau un procesor sa ma anunti ok? ca mai intai trebuie sa imi vand ca sa imi iau

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru catalin542000):

Cu cat le vinzi?

| catalin542000 explică (pentru AntoniSoulesOne):

Pai placa video o dau cu 300lei si procesorul cu 190lei.
Ori si cum placa video cand am luat-o era vreo 400-450lei si procesorul 250lei.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru catalin542000):

Asa e bine.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru catalin542000):

E frumos asa. Dar te-ar ajuta destul de mult un gtx 950.

| Cliar a răspuns:

Momentan mergi pe procesor si nu pe placa video, pentium-ul va face bottlneck la 950, in schimb placa ta video de acum inca poate duce majoritatea jocurilor gratie celor 256 de bit. Daca faci upgrade la placa video nu vei sesiza vreo diferenta mare din cauza procesorului, in schimb daca faci upgrade la procesor se va simtii diferenta ( aprox +20-25 fps )