| catalin542000 a întrebat:

Salut tpu.Nu inteleg ceva.Am acest pc:
►CPU : Intel Pentium Dual Core G3420 @ 3, 20 GHZ
►MB : Asrock H81M
►RAM : 8Gb Kingmax DDR3 1333MHz
►SSD : Kingston 60Gb
►HDD : Western Digital 1000Gb
►GPU : AMD Radeon R6790
►PSU : MS-Tech 850 W
Cu monitor full hd.
Am jocul gta 5 original si am facut bencmarck sau cum se spune la setare normal si off cu rezolutie 800x600 deci am facut cu cele mai mici setari posibile si cel mai mult mi-a scos 115 fps-uri atunci cand imi arata nava aia care a trecut peste calea ferata(cei care au facut si ei bencmarckul stiu despre ce vorbesc) si in oras imi scotea 51-62 fps-uri, stiu pare destul de ciudat si de necrezut si chiar eu am zis n-are cum dar uite ca asa a fost dar vreau sa zic ca desi scoate fps-uri foarte mari tinand cont la ce pc am cu toate astea jocul tot imi face putin lag si texturile nu se incarca cum trebuie adica stiti voi se vede alb si se incarca textura dar greu.
Oare de ce mi se intampla asa ceva? chiar nu pot sa imi dau seama pai daca scoate atatea fps-uri si cum asa chiar nu pot sa imi dau seama deci am ramas si eu uimit pai atunci cu asemenea fps-uri ar trebui sa joc la ultra si sa imi scoata macar 15-20 fps sa mearga catusi decat dar asa cu asemenea fps-uri tot sa imi faca lag! de ce?
Chiar nu inteleg!?

4 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Placa Video are memorie GDDR5 sau DDR3?
Ce sursa are sistemul? Vreau numele producatorului?
Poate fi problema de la Hard Disk...Descarca HD Tune si dai la Health.

| SilviaDulcik a răspuns:

Procesorul este de vina. Fiind un dual-core, este insuficient pentru acest joc. Un i3 este minimul de la Intel care poate rula jocul cu FPS acceptabile.
Personal am FX-6300 stock si scoteam 40-50 fps la FullHD si medium, placa video pe atunci era HD 6850 OC.

| AdreAdre a răspuns:

Nu exista placa video R6790.

| AdreAdre a răspuns (pentru AdreAdre):

CORECTIE: Credeam ca te referi la R6 290 sau ceva de genul, dar era Radeon HD 6790. Vezi temperatura placii video si a procesorului dupa 10 minute de joc.