| Denyyiys a întrebat:

as vrea sa achizitionez o placa de baza Intel si un procesor Intel i3, care ar fi cele mai bune solutii? Am un procesor Dual-Core E8500 3,16 Ghz si o placa de baza Intel DG35EC sunt niste componente mai vechi si as vrea ca placa de baza care o achizitionez sa se potriveasca si cu carcasa si ca procesorul si la randul lui sa aiba socketii potriviti, stiti cumva care e cea mai buna metoda sau cei care au un sistem asemanator sa ma ajute cu niste sfaturi.Multumesc mult!

5 răspunsuri:
| Mihai1810 a răspuns:

Daca iti iei procesor si placa de baza cel mai probabil v-a trebui sa schimbi si ram-ul. Ce sursa ai? marca si model. Ce buget ai pentru schimbari?

| Denyyiys explică (pentru Mihai1810):

Da stiu, am o sursa Aline PX-450, si un buget de 1.000 lei

| Mihai1810 a răspuns (pentru Denyyiys):

La 1000 lei mai bine iti iei un pentium g4560(costa undeva la 250-280 lei) e la nivelul lui i3 6100 o placa de baza compatibila cu procesorul (350 lei) si 8 gb ram ddr4.

| Denyyiys explică (pentru Mihai1810):

Da e buna si ideea asta doar ca nu stiu faza e ca mi-a spus un bait ca si placa de baza trebuie sa se potriveasca cu carcasa

| Denyyiys explică (pentru Mihai1810):

Poti sa-mi dai si mie un mesaj cu o adresa de skype sau de Facebook sa vorbim mai mult despre tema asta?