| YuliaNhO a întrebat:

Salut, am si eu o problema cu una dintre componentele calculatorului si nu reusesc sa-mi dau seama ce se intampla de fapt. In timp ce ma joc se aude un sunet in unitate ca si cand declanseaza ceva (gen o eliberare mica de presiune cu 2 bep-uri scurte la sfarsit), iar dupa 3 secunde mi se blocheaza calculatorul. De obicei isi revine dupa 3-4 minute insa o data mi-a intrat si in safe mode din cauza aceasta. Placa de baza, procesorul, ramii sunt noi, hardul este recent defragmentat iar placa video nu inteleg unde ar putea sa scoata asemenea sunete. Are careva vreo solutie? Sau vreun program ce scaneaza toate erorile din partea hardware a sistemului?

5 răspunsuri:
| JustM3JustABoy a răspuns:

Problema poate fi de oriunde. Dar cel mai probebil este procesorul care se incinge (ori e plin de praf si nu se mai raceste ca lumea ori nu are destula sau deloc pasta termoconductoare). Incearca sa muti ramii in alte sloturi, sa cureti sloturile, sa fii atent la temperaturi etc. Daca tot nu merge inseamna ca problema este din windows de la un chipset instalat incorect. Reinstaleaza windowsul si nu mai instala driverele placii de baza, lasa-l sa-si ia singur driverele (merge cu win7)winking

| YuliaNhO explică (pentru JustM3JustABoy):

Am reformatat cu win 7 x64, temperatura procesorului ajunge dupa 8 ore de functionare la 40-42 de grade celsius. Am schimbat slotul ramilor, am curatat tot inclusiv bateria de bios cu alcool tehnic si am defragmentat hardul cu Hiren Boot iar problema tot persista. Acelasi sunet se aude

| JustM3JustABoy a răspuns (pentru YuliaNhO):

INtra in BIOS si da totul pe dafault... daca nu merge nici asa du-te cu unitatea la un service, probabil ca placa de baza are un defect

| YuliaNhO explică (pentru JustM3JustABoy):

Placa de baza este msi si are vreo 5 luni in care nu am avut problema cu ea. am primit eroare pe ecran albastru de cateva ori cand se intampla asa, se poate sa fie de la placa video?

| JustM3JustABoy a răspuns (pentru YuliaNhO):

Reseteaza Bios-ul, da toate setarile pe default si instaleaza windows 7 fara sa mai instalezi alte drivere. Problema e de la drivere. Multe placi de baza sunt exact la fel dar difera chipsetul ( unele sunt 1.0 altele 2.0 ) si daca instalezi chipsetul care nu trebuie te alegi cu BlueScreen.