| Anonimity a întrebat:

Salut.Am un laptop Acer Aspire E1-571G cu 4 gb RAM, DDR3.
Vreau sa ii mai adaug inca 4 gb ram.Stiu cum se pun dar nu stiu ce ram sa cumpar.Eu am doua sloturi de ram din care doar unul e ocupat si leptopul mai are un slot liber si suporta maxim 8 gb ram.
Conteaza ca rampul pe care vreau sa-l cumpar sa aiba aceiasi fracventa cu cel pe care il am deja sau pot pune orice ram ddr 3 de 4 gb, cu orice frecventa?
Trebuie ca ramul pe care il iau sa fie de la aceeasi marca cu cel pe care il am deja?
Mai am o intrebare
Cand intru in my computer in proprietati, la ram scrie 4 gb si in paranteza scrie 2, 32 gb usable? De ce pot folosi doar jumatate din cat am? E din cauza sistemului de operare?
Imi cer scuze pentru complexitatea intrebarii, Dau FUNDA dar va rog sa raspundeti doar daca stiti ce afirmati

12 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Iti trebuie ram pentru laptopuri, nu oricare ddr3, iti arata doar 2, 32 usable fiindca foloseste si placa video din el. Preferabil sa fie aceeasi frecventa sau superioara. Uite, ceva de genul asta - http://www.pcgarage.ro/memorii-notebook/kingmax/4gb-ddr3-1600mhz-1/

| angelicsin a răspuns (pentru KodrutZ):

Intr-un laptop nu poti amesteca fregventele la rami... ai mai mult de 50% sanse de instabilitate si no post daca faci asemenea prostii... nici macar in desktop-uri nu e indicat sa amesteci frecvente si timig, dar macar desktopurile suporta xmp si in caz de necompatibilitate exista functii ca ""memOK"" care ajusteaza autopmat memoria la fregvete si timinguri compatibile, si poti regla asta si manual. un laptop nu este atata de avansat si nici nu ai acces la setarile corespunzatoare in bios sau uefi.

| KodrutZ a răspuns (pentru angelicsin):

Prostii, depinde de chipset, la desktopuri e veche cit lumea treaba - pui doua ramuri diferite, merg ambele la specificatiile celui mai slab si cu asta basta. Oricum poate sa duca memoria inapoi daca e vreo problema, sau se duce cu laptopul cind cumpara si testeaza pe loc, asa ca nu e nici un risc.

| angelicsin a răspuns (pentru KodrutZ):

Cioseturile vechi puteau asta pentru ca erau single channel, si da poti comuta de pe dualchannel pe single channel intr-un desktop. sa ai compatibilitatea, si laptopurile pot lucra in singlechannel dar asta doar cand au un singur modul de ram instalat... cauzeaza probleme altfel... mai mult
scopul la dua channel este imbunatatirea performantei daca pui doua module de ram incompatibile, si chiar functioneaza impreuna in single channel. e degeaba pentru ca obtii doar capacitatea nu si imbunatatirea de performanta care o aduce...

si de ce ar vrea cineva sa isi bata capul atat cu returnare, sa te cari cu laptopul dupa tine, sa platesti pentru instalare si alte prostii carte irosesc bani si timp?
e mai simplu sa iei ceva care stii ca sigur merge si gata.
inplus daca comanzi de la un magazin online e si mai greu sa faci retururi si dureaza si mai mult...

| KodrutZ a răspuns (pentru angelicsin):

Sint multe magazine unde instalarea se face moca. Diferenta intre single si dual channel e mai mult fantezie decit realitate, iar ce ai zis tu e _uneori_ valabil. Testat pe chipset nForce2 cu DDR la frecvente diferite, a mers dual channel la frecventa celui mai slab fara setari suplimentare de nici o culoare.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Oh, da, inca o chestie - e foarte posibil ca, daca e sa ai ghinion, sa cumperi fix acelasi model _teoretic_ de memorie (sa zicem Kingston HyperX Genesis 1600MHz CL9, dar sa dai peste module cu cipuri de la producatori diferiti si sa ai belele... de aia se vind kituri dual channel separate).

| angelicsin a răspuns (pentru KodrutZ):

1. tu vb de ddr... suntem deja 3 generatii dupa si ne apropiem de a-4a generatie.

2. Kingston isi fabrica propriile cipuri la fel si Samsung si Kingmax si corsair si cat timp nu vorbim de memorii "exotice" i.e de la 2133 mhz in sus toate sunt la fel indiferent cine le fabrica, nu exista posibilitate la ce spui tu pentru 1333 si 1600 ddr3 cu ram de la bradurile de mai sus, branduri care fac probleme cu altele sunt Zepelin spre exemplu, dar Kingston si Kingmax in mod special iau in considerare compatibilitate cu alti producatori. si kit-urile dualchannel se vand impreuna pentru ca e mai simplu pentru cient asa. cat timp timing-urile, fregventele si voltajul nu difera pentru memoriile 1333 sau 1600 extrem de rar ai incompatibilitate intre rami de la producatorii mari si in general aia este cauzat de cipset sau vr-o restrictie de bios. dar aici noi vb de memorii de desktop. memoriile de laptop sunt si mai standardizate deci sunt si mai mici sanse de incompatibilitate intre branduri atat timp cat resteci regulile de baza, aceeas frgventa si acelasi timing

3 diferenta intre single si dual channel este de la cer la pamant in lucrurile care conteaza, in jocuri pana si in web browsing, in aplicatii pana si la startap se simte diferenta, dar desigur daca joci tetrix sau folosesti paint si notepad nu. nu o simti.

| KodrutZ a răspuns (pentru angelicsin):

1. DDR, DDR2, 3, 4, multichannelu' e same ***, la fel cum e cu CrossFire/SLI.
2. Mai documenteaza-te. Corsair au devenit (si mai) celebri la un moment dat datorita unor memorii dotate cu cipuri Micron D9. Hynix, care pare a fi producator obscur, "cipeaza" mult mai multe module de memorie decit ti-ai putea imagina. Uite, eu acum am in calculator un kit 2*4 DDR3 1600 Kingston HyperX Genesis, iar cipurile sint facute de Hynix.
3. http://www.tomshardware.com/reviews/PARALLEL-PROCESSING,1705-11.html
P.S. "Frecvente" nu "frecvente", "vreo" nu "vr-o", propozitia incepe cu litera mare, "aceeasi" nu "aceeas" si inca niste chestii. Ai grija ca e pacat sa se piarda esenta din cauza formei de prezentare, ca vad ca nu esti totusi printre aia complet pe linga subiect care tipa sus si tare ca ei au dreptate (nu stiu daca ai aruncat ochiul pe topicul respectiv, dar era unul care imi tot sarea mie in cap ca ce nub sint, cum pot sa spun ca Intel i3 are doua nuclee, cind e evident ca are 3).

| angelicsin a răspuns (pentru KodrutZ):

Disxutia nu are rost sa continue ca deja degeneram de la subiect.
cat vine vorba de cipuri oricum nu conteaza. da am gresit cand am zis ca corsair isi fac propriile cipuri,
dar cat vb de cipurile ""standard"" 1333 si 1600 sunt tot aia indiferent cine le fabrica singura diferenta care poate aparea este in voltaj dar o placa de baza pe jumatate decenta poate compensa fara probleme asta si daca nu punem in socoteala overclock-ing (care oricum nu are prea mult sens pe ram decat daca chiar faci ceva super intens pe ram ca sa simti diferenta)

sunt destul de informat ca sa stiu sa nu amestec aiurea ramii si sa stiu ce se potriveste si ce nu.

si cat vine vorba de ""gramatica"" mea. stii ce? nu mai pot eu de critica cuiva.

neah, nu mi-a sarit topicul in ochi. tehnic vorbind poti considera nucleul grafic ca fiind al 3-lea nucleu banuesc ca asta a fost gandirea la Intel pentru nomenclatura curenta. dar I3-ul este un dualcore indiferent ca are sau nu hyperthreding. i5 este un quadcore i7 e un quadcore cu HT si i7E e un Hexcore cu HT. sa sustii altceva este stupid.

| KodrutZ a răspuns (pentru angelicsin):

Legat de overclocking, uneori vrei nu vrei, overclockezi si RAMu' (AMD-urile pe AM2 care se overclockau din FSB, par example). Gramatica tine de bun simt si respect pentru limba asta pentru care au murit oameni ca noi sa o putem vorbi/scrie acum, nu de "eu scriu mai corect ca tine, fraiere" - departe de mine gindul asta, in cazul ca ai inteles asa ceva.
Ce zici tu legat de i3 suna logic, doar ca daca vedeai discutia aia, iti dadeai seama ca individul respectiv, daca auzea de nucleu computational si nucleu grafic, facea fractura de cortex...winking

| angelicsin a răspuns (pentru KodrutZ):

Da. am2 cumva era cidat asa. faceai OC pe cpu automat trebuea sa faci si pe ram in multe caazuri altfel dadeai cu capul de nopost sau ecran albastru.
Nu zic ca pe AM2+ era si mai aiurea trebuea sa schimb si timing-ul ca sa obtin un OC stabil. WTF? desii cred ca problema era mai mult plaa de baza in cazul meu

Singurele situatii in care as face OC pe ram de buna voie pe soket-urile curente este pe AMD in cazul FM2 sau FM1 unde chiar este un beneficiu major pentru un APU frecventa inalta la RAM pentru grafica daca nu folosesti o placa video dedicata

Pe Intel si amd cand folosesc mult de un virtual machine si fac altceva concomitent

video rendering

adica aici sunt situatiile unde chiar se simte de la cer la pamant diferenta in experienta mea cel putin probabil sunt si alte situatii in care beneficiezi dar nu prea cred ca se aplica pentru un user tipic si nici pentru un poweruser

Sorry nu impartasesc spiritul tau de patriotism si limba Romana nu o sufar (prefer engleza si japoneza) si oricum nu ma consider Roman (si te rog nu imi face morala pe tema asta ca nu are rost. nu incerc sa insult pe nimeni, sunt doar eu)
cat vine vorba de bun simt cred ca am destul chiar daca nu scriu corect uneori.

Look cred ca discutia a degenerat mult de la subiect si omul nu stiu daca mai intelege ceva happy

So cred ca suntem amandoi de acord ca cel mai bun lucru este sa incerce sa isi ia un ram identic cu cel care il are deja de la acelasi producator sau in cel mai rau caz unul identic ca specificatii de la un producator bun. si asta e usor de aflat daca te uiti pe eticheta de pe ram-ul care deja il ai

mai dai si peste maimutoi din astia si nu numai cat vine vorba de IT. si cand incepi sa ii iei tare si ii pui sa isi explice gandirea fac scurt la sursa si le da creierul nopost si bluescreen. mai stiu eu pe unul care a trebuit sa ii ard doua dupa ceafa (ca altfel imi fractura mie cortex-ul nigrana care o aveam incecand sa ii explic) ca sa priceapa ca AGP si PCI-e nu sunt acelasi lucru si ca nu poti pune placa PCI-e intr-un port AGP.

| angelicsin a răspuns:

Daca vrei sa functioneze corect atunci ia memori cu exact aceeas frecventa si acelasi timing si de preferat de la acelasi producator cu cea pe care o ai deja (dar producatorul nu este obligatoriu sa fie acelasi dar frecventa si timing-ul da)

laptopurile nu sunt ca desktopurile, nici unul cu exceptia ce cele de gameing si dina lea sunt doar 1 sau 2 care pot. nu ajusteaza frecventa memoriei si nici timing-ul pentru a le face compatibile. deci daca ai memorii de frecvente si timing-uri diferite ai mare sansa sa te alegi cu o situatie unde laptopul nu posteaza. si nici laptopurile nici memoriile de laptop nu suporta profile XMP,

deci daca ai memorie de 1333mhz CL9 de la Kingmax spre exemplu, atunci ia o memorie de 1333mhz CL9 de la knigmax... sau in cel mai rau caz ia o memorie de 1333 mhz CL9 de la un producator de incredere i.e. Kingston, Kingmax, Corsair, Crucial.

timingurile sunt aceleas pentru memoriile de 1333 ai 1600 deci nu mi-as face griji, daca nu scrie explicit CL10 sau CL11 pe ele sunt cel mai probabil CL9 cele de 1866 sunt CL11