| Marius141996 a întrebat:

Am un laptop Compaq nhs cat e...
Are 2.2ghz 4gb ddr3 rami 1.7gb placa video procesor 6600+
Am dus laptopu sami reinstaleze windowsul mi-a pus windows 7. si procesoru imi tot sta la 50% 60% 70% 80% 90% 100% iar cand ma joc merge greu straight face

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Si procesor? big grin este mic 2, 2

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Asa trebuie sa stea cam la 40% cu aplicatii mici deschise + antivirusul si cu aplicatii mai mari deschise (in functie de aplicatie)se duce in 80 - 90 - 100%. Asta nu este laptop de gaming!
Uita-te in Task Manager sa vezi ce procese ai deschise ->aici vezi care iti consuma mult! Si inlatura programele care se deschid o data cu windows-ul. Intra in Start -> Run si scrie MSCONFIG. Acolo da clik pe STARTUP. Pentru inlaturarea lor debifeaza aplicatiile care vrei sa nu mai ruleze la pornirea calculatorului.
Bafta!

| Marius141996 explică (pentru neluL):

Hei am ro 9 aplicati deschide si cand joc fifa 08 2-3ori mi se blockeaza jocu sau cand ma joc samp

| neluL a răspuns (pentru Marius141996):

Ai facut ce ti-am zis eu? Repet ->nu ai pc de gaming si asa sta procesorul. Nu ai ce sa-i faci, asta e puterea lui.Cand te joci inchide toate aplicatiile de care nu ai nevoie, inclusiv antivirusul.

| Marius141996 explică (pentru neluL):

Frate in Germania cand am avut alt windows mergea orice joc... inclusiv gta 4 fara strop de sacadare am facut cum ai zis uh am pus amandoua procesoare sa mearga si parca putin mai scade

| neluL a răspuns (pentru Marius141996):

Cand zici alt windows te referi la XP? Alte cerinte ai la xp fata de windows 7 unde iti trebuie 2 giga de rami. Alta modalitate ar fi sa folosesti Game Booster.
GAME BOOSTER V3 + Licenta full - Download link: http://tiny.cc/isicb
Game Booster 3 este un program cu care iti poti optimiza calculatorul special pentru jocuri. IObit au dezvoltat Game Booster si l-au pus apoi la dispozitia gamerilor si a celor care vor sa stoarca fiecare strop de performanta din calculatoare.Programul permite selectarea unui set de programe care sa fie oprite printr-o singura actiune, transferand calculatorul intr-un mod ce are la dispozitie majoritatea resurselor, atat de necesar celor care se joaca, celor care urmaresc filme pe calculatoare cu performante tehnice mai scazute, sau celor cu laptopuri. Felul in care functioneaza nu are efecte secundare nedorite, programul pur si simplu "adormind" ceea ce nu va este necesar si eliberand RAM-ul.
Bafta!

| Marius141996 explică (pentru neluL):

Pai am 4 gb ddr3 de rami

| neluL a răspuns (pentru Marius141996):

Si procesor? big grin este mic 2, 2