| Asd124zxc a întrebat:

Salut, am un laptop slab si destul de vechi, ce are un i3-2310M 2.10 GHz si o placa video Intel hd graphics 3000. Nici macar in jocuri precum metin2 sau samp nu pot trece de 10 fps-uri, cum as putea rezolva asta sa am macar 25-30, daca se poate sau pur si simplul laptop-ul este prea slab?

1 răspuns:
| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Buna, intr-adevar laptopul este destul de vechi si nu prea ai optiuni in a imbunatati performantele lui. Un lucru ar fi sa instalezi driverele actualizate de pe site-ul producatorului si probabil va functiona putin mai bine. In alt caz am observat la un laptop ca daca are windows-ul de 32bit pe cand procesorul este de 64 acest lucru ii poate incetini semnificativ performanta. Am observat ca procesorul laptopului tau este pe 64bit si ti-as recomanda sa verifici in primul rand daca windows-ul este si el pe 64, daca este tot 64, o actualizare a driverelor unde este necesar nu poate decat sa fie benefica. Intr-un final daca tot nu o scoti la capat si cu asta, atunci ar trebui sa cauti un laptop nou.