| BebeSergio a întrebat:

As dori sa imi vand PC-ul de gaming ca sa imi cumpar altul, dar nu stiu sa ii evaluez pretul asa ca va intreb pe voi. PC-ul are : Procesor AMD A10 7850 K Radeon R7 3.7 GHz, Placa video Radeon R7 370 STRIX OC GAMING 2GB DDR5 256-bit, 8 gb RAM 1866 MHz, Hard disk de 1 TB, sursa sitec high power eco II 450 W, placa de baza ASUS A55BM-K si
Carcasa Game Daemon 6003. Multumesc ca ma ajutati happy!

13 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

~1200 RON

| Ineys a răspuns:

Pai spune cu ce pret ai vrea sa-l dai acum... Ca asa nu-ti putem spune daca sa-l cresti...

| BebeSergio explică (pentru Ineys):

Nu stiu... In jur de 2500-2700. Mai pun ceva bani si imi fac unu detreaba

| Ineys a răspuns (pentru BebeSergio):

Mai mult de 1500 de ron n-o sa-ti dea nimeni niciodata... Cu 2500-2700 iti iei unul nou de 5 ori mai bun decat ce ai tu acolo. Deci slabe sanse.

| BebeSergio explică (pentru Ineys):

Numai pe placa video am dat 900 lei, eu nu cred ca PC-ul meu costa doar 1500 lei...

| Ineys a răspuns (pentru BebeSergio):

Daca faci o configuratie cu componentele alea il scoti la 20-25mil. De ce ar cumpara cineva second de la tine cand poate cumpara nou la acelasi pret?

| BebeSergio explică (pentru Ineys):

Intr-adevar, nu o sa imi dea nimeni de asta v-am intrebat pe voi cat costa, eu am zis un pret cared m-ar avantaja la PC-ul pe care vreau sa mi-l fac. Ce configuratie sa fac?

| Ineys a răspuns (pentru BebeSergio):

Un i5 + un gtx 960/970 + 8 gb ram, o sursa de cel putin 600 W certificate cel putin silver carcasa sa-ti placa tie si monitor daca nu ai, cel putin unul full hd c-ar fi pacat.

| BebeSergio explică (pentru Ineys):

Pai asta vreau sa fac domnule, doar ca de unde bani la 14 ani? Daca nu imi vand PC-u nu am de unde sa imi cumpar alte componente, nu-s sponsorizat de parinti ( nu's un copil rasfatat )

| Ineys a răspuns (pentru BebeSergio):

Da, si eu ti-am explicat ca degeaba pui PC-ul ala pe un site de vanzare cu pretul de 2500 de ron ca... slabe sanse sa te contacteze cineva. Eu ti-am zis maxim 1500, daca gasesti unu fraier rau sa-ti dea 2000...

| BebeSergio explică (pentru Ineys):

Cum crezi tu... Eu vreau sa il dau cu cel putin 1700, mai am 500 si mai fac rost rapid inca de 500. Problema e ca nu stiu daca imi ajung 2700 pentru altul. Am monitor/tastatura/mouse/casti, dar nu are rost sa le vand. Procesor i5 cu 1200 lei si placa video era 900 parca ( GTX 950 ). Sunt destul de multumit si de PC-ul asta, ruleaza aproape orice joc fara probleme, dar stii cum e... tot timpul vrei ceva mai bun happy

| Ineys a răspuns (pentru BebeSergio):

Ti-as recomanda un GTX 960 minim, daca nu ai bani de 970... Despre 950. ce sa zic pentru gaming mai bine iti iei un i3+g960/970 si upgradezi cand faci rost de bani procesorul cu un i5. Parerea mea.

| BebeSergio explică (pentru Ineys):

Procesorul i3 este mai slab decat procesorul meu actual. Deci nu ma prea gandesc sa imi iau i3... Dar este o varianta... Tu zici ca as scoate performante mai bune? Bine inteles, cu 8 GB RAM si o placa de baza cat de cat ok. Daca da, tu te pricepi mai bine, nu ai putea sa imi faci un wishlist cu ce crezi tu ca ar fi OK? Mersi mult!