| Epiico a întrebat:

Salut, as vrea o recomandare de la voi. Eu vreau sa-mi cumpar o placa video pentru PC-ul mew si nu stiu care ar fi una buna( mentionez ca bugetul ar fi de 200 lei ) As vrea ceva de 1gb ddr3 si 128 biti
Daca stiti voi ceva lasati-mi link.
ps: Care este diferenta dintre 64 de biti sau 128 de biti pe o placa video. Daca iau una de 64 de biti o sa dea randament mai mic placa video?

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu, nu ai vrea DDR3. Orice gasesti cu DDR3 e fix zero daca discutam de jocuri din mileniul asta. Mai bine zi ce ai in rest prin PC si vedem. De 200 RON poti lua placi SH foarte ok, un HD 6770, de exemplu - http://olx.ro/......4WEh6.html

| Epiico explică (pentru KodrutZ):

Pai am asa:
Procesor: AMD A8-6600K APU with Radeon(tm) HD Graphics 3.90 GHZ Quad-core -> Overclock 4.2.
RAM: 8GB DDR3 1600 (7 GB usable) crying
System: 64-bit Operating System, x64-based processor.

| Epiico explică (pentru KodrutZ):

Apropo linkul care mi l-ai dat. Aia e placa ta video? Si imi explici daca stii care este diferenta dintre pci express 2.0 si 3.0

| KodrutZ a răspuns (pentru Epiico):

Nope, eu am un GTX 750 Ti. 6770 i-am luat unui prieten acum vreo 3 ani si inca e o placa decenta. Diferenta intre 2.0 si 3.0 e irelevanta. http://www.hardocp.com/......e_review/1

| Epiico explică (pentru KodrutZ):

Da, imi place placa care mi-ai dat-o mai sus, dar care este garantia ca nu e deja arsa sau ceva de genu? E cam aiurea si nu prea as risca.

| KodrutZ a răspuns (pentru Epiico):

Te uiti cate vinzari mai are ala, daca lumea a fost multumita, sanse nule sa iti traga teapa. Discuti cu omul, conveniti sa iti trimita cu deschiderea coletului la livrare, o probezi, toate bune, si cu asta basta.

| Epiico explică (pentru KodrutZ):

Tu imi spui mie cand ajunge curierul cu pachetul, ar astepta ala sa ma duc sa o testez in PC, eu nu cred. Oricum m-am gandit asa, sa-mi faca un video pe telefon sau pe ceva cum monteaza placa si sa-mi arate ca merge? Ar fi o idee buna?

| KodrutZ a răspuns:

Nu te asteapta curierul sa o montezi, ci te asteapta sa verifici ca nu ai o caramida in cutie. In rest, ti-am zis, iei de la unul care a mai vindut pe site si e ok. Nu se apuca nimeni de tepe dintr-o data.

| EnvyU a răspuns:

Evident ca o sa fie mai slaba una de 64 decat una de 128, aia este banda de memorie, adica cu cata viteza va circula memoria pe autostrada, e mai lata sau mai ingusta? cate masini pot circula pe un sens? 1 sau 2? Faza e ca la 200 lei nu ai ce placa video sa iti iei care sa te ajute la jocuri. Ti-as recomanda sa cauti o placa second hand, la 200 lei poti sa gasesti ceva ok decat una din magazin cum sunt alea gt210 care sunt pentru office.

| DanY3L2002 a răspuns:

Pai, acum ceva vreme si eu cautam, si am gasit una, nVIDIA gts 450, merge pe ea si gta 5, din second hand costa 250lei, deci eu zic ca merita, sper sa te fi ajutat