| MirelCiobanu a întrebat:

Salut, am un buget de 2000 de ron si vreau sa-mi cumpar un procesor si o placa de baza. Voiam sa stiu care combinatie este mai buna: placa de baza gigabyte b450m ds3h in ambele cazuri cu ryzen 5 3600x sau ryzen 7 3700x care m-ar duce in jur de 2000 cu ryzen 7 si 1500 cu ryzen 5. Si la ryzen 5 sa mai adaug 2 ventilatoare pentru carcasa si un m2 de restul cat mi-a ramas

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Salut
Răspunsul e logic. R7 3700x este mai bun decât R5 3600x. Îți aduce in multe jocuri in jur de 10 fps in plus față de R5 3600x. R5 3600x are 6 core, 12 thread, pe când R7 3700x are 8 core și 16 thread. Acum, totul depinde de alegerea ta, diferența e clara.
See youwinking

2 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

E mai bun ryzen 7 3700x chiar dacă e mai scump puțin.

| JicaContra a răspuns:

Ce sa imi iau, un trabant la mana a doua sau un mercedes nou?
cam asta intrebi tu

EVIDENT ca ori vrei sa ramai cu niste bani, ORI VREI UN PROCESOR CAT MAI TARE!