| gtr2rr3 a întrebat:

Care sunt cele mai bune laptopuri de pe piata? Ma refer la firme de productie(Hp, Acer,...).

3 răspunsuri:
| toni1234 a răspuns:

Cele mai bune laptopuri sunt cele mac, Lenovo, Hp, Dell, Acer, Samsung, dar cel mai bun producator de laptopuri este ASUS (laptopuri cu placi video si procesoare foarte performante)

| KodrutZ a răspuns (pentru toni1234):

Ai visat in culori? Ai impresia ca Asus folosesc alte procesoare sau placi video fata de ceilalti?
@Schip: Depinde de gama de pret. In principiu, per total s-ar putea spune Lenovo si variantele business-class Dell Latitude, dar tendinta e ca mai toate astea noi sa crape dupa o perioada nu foarte lunga. Panasonic au niste convertibile si laptopuri pentru mediul industrial/teatre de operatii militare foarte bune, ca si Dell, dar deja discutam de scule de mii de dolari. Ar mai fi Schenker, proiectate si asamblate in Germania, Eurocom (Canada) si alte companii serioase. Laptopurile de duzina ofera calitate de duzina si cind cumperi unul e cam ca la ruleta ruseasca.
P.S. Majoritatea "producatorilor" de laptopuri nu sint producatori, ci doar companiile care dau specificatiile celor 2-3 producatori mari (Macurile, de exemplu, sint facute in mare parte de catre Foxconn), iar componentele sint de multe ori aceleasi (Clevo e un producator de sasiuri de laptop care a livrat la majoritatea brandurilor).
@malware: Sint sigur ca iti bazezi afirmatia pe statistici de retur in service si procent de DOA-uri... sau esti doar un papagal habarnist care isi da cu parerea.

| malware a răspuns:

Cele de la Acer sau Fujitsu Simens