| Anemoneeeeee a întrebat:

Ce tip de memorie este compatibila cu procesorul? Sau nu prea au legatura intre ele?

https://m.emag.ro/......DFBZCNBBM/

Si aceasta placa de baza

https://m.emag.ro/......D9ZFQNBBM/

Da, da, stiu placa de baza este prea puternica as putea opta pentru una mai ieftina... Aaa, ce procesor scump... Ai aleshappy Acum, la ora asta pur si simplu nu am somn, imi cream un sistem MSI imaginarbig grin
Imi doresc sa stiu daca merg memorii de 16 gb nu de alta dar m-am uitat la procesor si am vazut ca are doar 2400 mhz sau asa ceva... si mi-e frica de acei mhz. Va rog ma puteti ajuta si invata rapid de memorii in rest ma descurchappy Am citit pe net si am cautat, ce-i drept am mai uitat asa, sau poate nu am inteles dar nu mai conteaza decat: dupa ce standarde si criterii aleg memoria? Multumeschappy
Adica eu vreau de 16gb sa zicem dar este compatibil cu procesorul? Memoriile de 16 gb incep undeva la 3000 de mhz iar cele de 8 gb au 2400 mhz... Asta nu inteleglaughing Iar alta memorie spre exemplu are 2666 mhz dar procesorul 2400. Mhz. Off, si daca nu intelegeti macar cat de cat pentru ca, efectiv sunt curioasa.
Aaa, si da nu am nervi sa-mi bat capul sa aleg si placa video etc. doar asa eram curioasa de memorii, daca este necesar sa imi spuneti daca merg memoriile de 16 gb la ce am ales eu bineinteles ca as opta in mintea mea, pentru o placa MSI GTX 1070 ti sau 1070. Deci... va functiona, nu?happy
happy

Răspuns Câştigător
| bogdan324 a răspuns:

Atata timp cat ramii sunt pe ddr4, indiferent de frecventa vor fi compatibili,frecventa ramilor in schimb va face o diferenta in jocuri, depinde si de joc, de obicei la procesoarele ryzen se vede o diferenta mare, dar merita sa ai o frecventa mai mare, eu am vandut 16gb ram ddr4 2133 si am luat 16gb de 2400mhz cu aceeasi bani si de la 80fps in gta 5 am ajuns la 95-100fps si merge si mai fluent, cu un procesor mai bun o sa vezi diferente si mai mari, la rami mai trebuie sa verifici si latentele, cu cat mai mici cu atat mai bine(cl13,, cl14, cl15, etc), latenta determina viteza generala a memoriei, cel putin teoretic, practic nu am vazut nicio diferenta semnificativa.

1 răspuns: