| suntperfect a întrebat:

Salut cine ma ajuta si pe mine cu o problema?
Mi-am facut un sistem pe bucati de pe eMAG si cam asta a r fi:

MSI AMD Radeon HD 7850, 2048MB, GDDR5, 256bit,
Intel® CoreTM i5-3470 3200MHz
Placa de baza Asus P8H61-M LX3 Plus R2.0, socket 1155
Memorie Kingmax 4GB, DDR3, 1600M.
hdd si cu dvd le iau de la placa video veche.
Problema este in felul urmator, oare pe carcasa asta de pe eMAG cu tot cu sursa pot sa introduc in ea cea ce v-am spus mai sus si sa nu am probleme sau e prea slaba sursa?
Carcasa Floston ATX, Midi Tower, 500W, Neagra, WINNER!
Va rog,ajutati-ma, dau funda!

4 răspunsuri:
| Trynda a răspuns:

Mai bine iei alta carcasa. Vezi ca sursa aia din carcasa e proasta. Iti trebuie o sursa de 500w certificata 80+ Bronze. Altfel o sa crape sursa aia pe configuratia care o ai. Placa video consuma mult, cred ca 150 watti. Procesorul la fel consuma mult. Ai grija ce cumperi. Mai bine cumperi carcasa si sursa separat. Daca nu faci asa mai tarziu o sa regreti ca trebuie sa dai banii pe altceva. Cauta o carcasa tot mid-tower. O sa incapa in ea tot ce ai. Bafta. Mai tarziu poti sa adaugi inca 4 gb sa ai 8 si nu iti mai trebuie nimic.

| suntperfect explică (pentru Trynda):

Ce zici de asta e perfecta pentru ce am eu? http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/eco-450w/

| Trynda a răspuns (pentru suntperfect):

Http://www.pcgarage.ro/surse/segotep/sg-500ae/ Asta. Are si protectii in caz de supraincarcare a retelei de curent. E certificata 80+ deci din 500w iti ofera minim 450

| siliker a răspuns:

Salut. Normal ar trebui sa mearga. Eu am un sistem quadcore, 4gb ram, si placa video AMD HD 6850 pe o sursa de 450 si merge super... deci trebuie sa iti mearga