| catalin221997 a întrebat:

Salut cine stie daca pot sa dau la schimb 3gb de memorie ram ddr2 si o diferenta de bani si sa iau 4 gb ddr2
am doua placute de 512mb
si doua placute de cate 1gb fiecare
va rog daca stie cineva vreun magazin in costanta dau funda

5 răspunsuri:
| tteo92 a răspuns:

Nu merge asa, la magazine serioase, decat daca mergi la bisnitari, dar te sfatuiesc sau nu.
ce placa de baza ai? iti suporta si ddr3? daca iti suporta, eu zic sa-ti iei ddr3, sunt si mai buni si mai ieftini decat ddr2, ddr2 4 gb sunt de la 250 lei in sus, si aia cu 250 sunt cei mai ieftini si care nu e sigur ca o sa mearga prea mult, in schimb ddr3 are si o frecventa mai mare si sunt si mai ieftini, incepand de la 90 lei, 4 gb.sau spune-mi ce procesor ai?

| catalin221997 explică (pentru tteo92):

Placa de baza
manufacture BIOSTAR Group
model p4m90-m7 Ver.1.0

Chipset VIA P4m900/cn896/vn896/pt890 rev 00

southbrige ViA vt8237a rev 00

BIOS

Brand Phoenix Technologies, LTD
version 6.00 PG
Date 01/05/2007

PROCESOR

name Intel pentium 4 631
code name cedar mill
package sockest 775 LGA
technology 65nm
specification Intel(R) pentium(R) 4 CPU 3. 00ghz

family F model 6 stepping 5
EXt. family F EXT.model 6 revision D0

aste sunt toate specificatile pe care le-am gasit cu programul CPU-z te
rog frumos sa ma ajuti imi trebuie neaparat memorie ram dau funda

| tteo92 a răspuns (pentru catalin221997):

Pai din cate am vazut eu ce mi-ai scris, ...eu vroiam sa aflu ce procesor ai ca sa stiu ce placa de baza sa-ti iei care suporta ddr3, dar nu prea se merita pe procesoru care il ai... este un procesor mai mult pentru office pentru jocuri nu e atata de bun. tu pentru ce folosesti? esti dispus sa faci un upgrade? sa treci de la Intel la amd, sunt mai bune amd decat Intel cu mult mai mult.

| catalin221997 explică (pentru tteo92):

Eu folosesc pentru jocuri si vroiam sa imi mai cumpar inca 2 gb memorie ram.Nu am bani sa fac un upgrate pentru ca nu am bani tata are un salariu de 1000lei pe luna si nu are de unde sa imi cumpere alt pc mai performant asa pentru memorie mai strng si eu bani si imi mai da si el pentru ca alta varianta nu am

| tteo92 a răspuns (pentru catalin221997):

Nu un pc nou, doar un procesor si o placa de baza, la un pret mai redus si ti-ar merge foarte multe jocuri fara probleme.placa asta http://www.mediadot.ro/placi-de-baza/placa-de-baza-asrock-n68c-s-ucc care suporta si ddr2 si ddr3 si procesoru' http://www.mediadot.ro/procesoare/procesor-amd-athlon-ii-x2-260-box daca vrei mai strange ceva banuti, astepti si iti iei alea doua impreuna, nu are rost sa arunci banii pe ddr2 care costa ft mult si sunt de prosta calitate si daca stam sa ne gandim, la ce am zis mai sus, ddr2 vine cam de la 250 lei in sus 4gb iar procesoru si placa de baza care ti-am aratato este 350 lei, deci mai astepti putin si faci un pc bunicel, si cu timpu iti iei si ram.eu daca as fi fost in locu' tau, asa faceam. uite-te un pic aici http://www.mediadot.ro/cauta/ddr2-4gb si zi-mi unde vezi un pret mai mic de 250 lei, in schimb daca te uiti aici http://www.mediadot.ro/cauta/ddr3-4gb gasesti o gramada, ca nici nu stii pe care sa-i alegi.acum na tu stii mai bine.numa vezi ce iei daca iei ddr2.