| octav005 a întrebat:

am o intrebare. am 2 placute de memorie ddr2, 667mhz a cate 1gb fiecare. si am incercat sa le schimb intre ele si nu imi functioneaza, se aude un piuit in pc. si le.am schimbat inapoi cum a fost ordinea lor si a functionat. nu stiu care este problema.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai sloturile colorate in culori diferite s-ar putea ca frecventa lor sa nu fie identica. O perioada s-au facut placi de baza cu sloturi combinate: DDR2 cu DDR 3 sau DDR cu DDR2. Ce placa de baza ai si ce memorii? Denumirea si modelul.

| octav005 explică (pentru Salontanul):

Am placa de baza Asus p5vd2-vm. si am doua sloturi care au acceasi culoare. suporta doar DDR2 SDRAM. Placile de memorie au fiecare 1gb/667mhz. le.am inversat in sloturi dar nu functioneaza, piuie pc-ul. nu stiu cauza. PROBABIL vreo memorie defecta.
Am facut un test de memorie ram cu memtest86 si a gasit 65000 de erori, cred ca la una din memeorii

| Salontanul a răspuns (pentru octav005):

Placa ta suporta 4 Gb de RAM (2x2) la 667 Mhz. Daca una din ele este defecta si daca tot vei dori sa-ti iei una buna ia-ti de 2 Gb la 667 Mhz.