| Anthonyhhhh a întrebat:

Cum imi pot convinge parintii (in special pe tata) sa ma lase sa imi cumpar un PS4?
Eu am strans toti banii (din colindat si etc) dar nu ma lasa.
Pe mama am convins-o pentru ca i-am zis ca o sa imi chem prieteni sa ma joc cu ei pe PS 4 (si chiar asa o sa fac),dar nu il pot conving pe tata.I-am spus de guitar hero, de just dance, dar tot nu ma lasa, chiar daca recent au fost reduceri pe altex.
Îi ajut la treaba, imi fac temele, mi-a iesit media 9, 14(am ceva probleme la matematica)dar tot nu ma lasa.
Sunt clasa a 8-a dar nu-i panica.
HELP!

4 răspunsuri:
| BogdanBz a răspuns:

Invita-l la o discutie intre 4 ochi si explica-i de ce vrei un ps4. Arata-i eventual pe Youtube ce e un ps4 si ce rol are intr-o casa. Omul poate nu vrea sa te vada inchis in casa cu ochii in televizor 24 din 24. Poate vrea sa te vada iesind din casa mai des si socializand cu prietenii. Explica-i ca nu o sa stai toata ziua in casa si ca vrei acest ps4, pentru a te relaxa din cand in cand, singur sau cu tovarasii.

| marian5693 a răspuns:

Incearca sa ai o discutie serioasa cu el despre viitorul tau. Probabil nu isi doreste ca un ps4 sa te distraga de la ce vrei sa faci pe viitor si nu ar fi de acord sa iti iei unul. Incearca sa il linistesti in privinta asta printr-o discutie matura si sa il faci sa inteleaga ca nu iti dauneaza chestia asta si ca meriti si tu sa te relaxezi sau sa te distrezi

| Daryus3k2 a răspuns:

Pai spune-i ca mai multi prieteni de ai tai au PS4, spune-i ca inveti bine. Aratai utilitile unui PS4 sa vada ca nu doar sa te joci poti, puteti sa va uitati cu familia la un film, sa stai pe internet etc.