| Vanea_Florin_1971 a întrebat:

Salut deci am o intrebare: Dece parintii mei nu ma lasa sa imi cumpar un xbox si cum sa fac sa ii conving. Faza este caci eu am bani mei aduntai din bursesi din colindat dar ai mei tot nu ma lasa.
Deci repet cum sa ii conving sa ma lase

Răspuns Câştigător
| spyyns a răspuns:

Motivul care cred eu ca nu vor sa iti cumpere Xbox pentru ca : Ei cred ca este prea scump pentru o cutie de plastic; ei creed ca nu ai ce face cu el si iti spun ca arunci bani pe geam sau iti spun ca dai bani pe el te joci o saptamna, doua si dupa nu te atingi de el.
Acum sa iti raspund la intrebare.Ca sa incerci sa ii convingi sunt doua modalitati :
1.Arata-le partile CARE CRED ei ca sunt pozitive.
2.Sa ai tu jumatate sau mai mult de jumatate din bani stransi si sa vina si ei cu diferenta.

Daca nici asa nu merge, parerea ma nu te grabi mai strange bani cat mai multi si mai incearca sa iti dea si ei o diferenta de bani si cine stie poate iti ajung bani de un Xbox Onewinking.

13 răspunsuri:
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Poate va fi o veste prostă dar nu există aşa formulă.

Atât timp cât eşti îngrijit de părinţi ei au dreptul să hotărască pentru tine, şi asta de cele mai multe ori e spre binele tău.

În loc să te gândeşti cum să-i convingi încearcă mai bine să le câştigi încrederea. Astfel vei putea obţine mai multă libertate din partea lor.

Cele bune!

| Vanea_Florin_1971 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Frate eu fac asta mereu stau la casa bag lemne la centrala matur fac toate treburile pe care mi le cer ei ma duc sa cumpar painte fac orice ce imi spun ei ba chiar ma mai duc si la atelier cu tata deci nu stiu cum sa fac sa le castig increderea

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Vanea_Florin_1971):

Bravo că încerci să-i ajuţi pe-ai tăi. Ai încercat să discuţi cu ei despre dorinţa ta, de ce crezi că ai nevoie de acel lucru, este momentul potrivit să-l cumperi? Ai întrebat părinţii de ce nu sunt de acord? Deseori o discuţie sinceră, deschisă limpezeşte mult situaţia.

| manuel72 a răspuns:

Explica-le functia kinect-ului, ca poti face miscare, etc si ca nu stai toata ziua intr-un fotoliu cu o telecomanda in mana toata ziua.Baietelul meu are 5 ani si se joaca pe xbox de 2 ani.

| Kamiichu a răspuns:

Pai poate au ei un motiv, ar trebui sa-i intrebi de ce, plus ca sunt banii tai.

| AnaSuricata a răspuns:

Daca le dovedesti ca esti responsabil si ca poti avea grija de xbox.Dar eu te sfatuiesc sa-ti cumperi ceva mai folositor.

| Vanea_Florin_1971 explică (pentru AnaSuricata):

Mda parintii mei sunt putin cam comunisti si e foarte greu sa le dovedesc

| ZeroDiferit a răspuns:

Din start iti spun ca nu o sa ti placa rarpunsul meu. Problema nu sunt banii, ci faptul nu esti responsabil. Daca tot timpul esti pe telefon si pe pc, si nu ti ajuti parintii, ei nu te vor lasa sa ti cumperi xbox, deoarece situatia se va inrautati...vei sta si mai mult pe jocuri. Ideea ar fi sa i ajuti din cand in cand, sa duci galeata, sa platesti facturile, sa mai speli o farfurie, sa cumperi paine si astfel vei arata parintilor ca esti un tanar responsabil. Stiu, ti am zis ca nu o sa ti placa, dar asta e adevarul.

| MskDesign a răspuns (pentru ZeroDiferit):

Ai dreptate! El cauta un raspuns pe care, mai mult ca sigur, il stie, dar cu siguranta il ignora laughing

| Vanea_Florin_1971 explică (pentru ZeroDiferit):

Frate eu fac asta mereu stau la casa bag lemne la centrala matur cumpar orice ma duc sa cumpar painte fac orice ce imi spun ei

| ZeroDiferit a răspuns (pentru Vanea_Florin_1971):

Daca nu sunt indiscret care e starea finaciara a familiei?

| Vanea_Florin_1971 explică (pentru ZeroDiferit):

Frate starea familiei e foarte buna am mers in Turcia isi cumpara tot ce vreau ei deci eu cred ca e una buna. Tata castiga mult pe luna. Si nu stiu de ce nu ma lasa sa imi cumpar

| TheOly a răspuns:

Este simplu trebuie pur si simplu sa le faci ceva ca ei sa aiba incredere mai mare in tine.La mine a mers! Funda?