| Passenger95 a întrebat:

Cunoaste cineva Windows 8? Am o problema cu Serviciul Centru de Securitate care este dezactivat si nu reusesc sa fac nimic. Am cautat raspunsuri pe internet, dar majoritatea sunt legate de windows 7 si sunt ceva diferente( de ex. am gasit ca trebuie sa intru in servicii si sa gasesc in lista Security center sau echivalentul in romana, dar la fel ca si mine si altor persoane nu le apare in lista security center sau firewall-ul). De ieri am aceasta problema si cred ca am virusi pe comp, daca il dezactivam eu sau fratele meu din greseala puteam sa-l reactivez fara problema, dar nu pot. Ma poate ajuta cineva cu o solutie sau ar trebui sa-mi instalez un antivirus?

Răspuns Câştigător
| mickeyMT a răspuns:

Asta inseamna ca ai avut pc-ul infectat recent cu vreun worm/malware, si din cauza asta nu ti-l arata(e posibil sa il ai inca infectat).
Sunt doua optiuni(dupa mine):
1. System Restore la cea mai veche data listata(cat mai apropiata de data instalarii Windowsului)
2. Reinstalare completa. Asta e cea mai sigura metoda de a-ti repara eroarea.
PS: Totusi poti incerca si o reparare de Windows, doar sa vezi daca merge(In caz ca SYSTEM RESTORE NU o sa functioneze -ceea ce ma astept-). Daca nici una nici alta nu merge, fa-ti reinstalare totala si ia-ti un antivirus cat de cat decent (Avast, Security Essentials, Avira etc).

6 răspunsuri:
| mickeyMT a răspuns:

Deci sa inteleg ca service-ul e oprit, si tu vrei sa-l pornesti.
Incearca asta:
1) Apasa pe butonul windows + W, scrie in tabul respectiv "services" si click optiune
http://prntscr.com/1ykxik

2) O sa ti se deschida o fereastra cu multe optiuni. Tu cauta "Security Center" si dublu-click pe el.
http://prntscr.com/1yl21o

3)Asigura-te ca service-ul asta e pornit "Running", iar daca nu e incearca sa-l pornesti apasand pe "Start". De asemenea seteaza "Startup Type" la "Automatic (Delayed Start)".
http://prntscr.com/1yl2sk

4) Dupa ce l-ai pornit si ai setat totul, apasa pe "Apply" si spune-mi daca problema ta este rezolvata.
PS: S-ar putea sa ai dreptate si pc-ul sa-ti fie infectat, iar un anumit virus/malware sa-ti fi oprit service-ul.

| Passenger95 explică (pentru mickeyMT):

Din pacate nu stiu din ce cauza dar nu-mi apare Security Center.
http://prntscr.com/1ys3wb

| Passenger95 explică (pentru mickeyMT):

Nu stiu sigur ce o sa fac, dar ceva trebuie facut. Nu vreau sa ma trezesc ca nu-mi mai porneste computerul laughing Poate imi instalez Windows 7. Iti multumesc pentru ajutor! Ti-am ales raspunsul castigator, cred ca asta inseamna ca ti-am dat o funda, sunt nou pe aici.

| Passenger95 explică (pentru mickeyMT):

Am vazut ca am la setari optiunea "Elimina totul si reinstaleaza Windows". E ok de acolo sa-l reinstalez? M-am obisnuit cu Windows 8 si inca nu as vrea sa-l schimb, nici nu stiu exact ce sa fac.

| mickeyMT a răspuns (pentru Passenger95):

Da e ok daca-l reinstalezi de acolo. E cam acelasi lucru cu reinstalarea clasica. O sa iti ceara bineinteles CD-ul de instalare al Windows-ului, si selecteaza o resetare completa a HDD-ului sau "fully clean the drive".

| Passenger95 explică (pentru mickeyMT):

Iti multumesc inca odata, mi-ai fost de mare ajutor!

| mickeyMT a răspuns (pentru Passenger95):

Asta inseamna ca ai avut pc-ul infectat recent cu vreun worm/malware, si din cauza asta nu ti-l arata(e posibil sa il ai inca infectat).
Sunt doua optiuni(dupa mine):
1. System Restore la cea mai veche data listata(cat mai apropiata de data instalarii Windowsului)
2. Reinstalare completa. Asta e cea mai sigura metoda de a-ti repara eroarea.
PS: Totusi poti incerca si o reparare de Windows, doar sa vezi daca merge(In caz ca SYSTEM RESTORE NU o sa functioneze -ceea ce ma astept-). Daca nici una nici alta nu merge, fa-ti reinstalare totala si ia-ti un antivirus cat de cat decent (Avast, Security Essentials, Avira etc).