| VelaJohnny a întrebat:

De cateva zile, imi apare urmatoarea notificare pe windows 10:
Verificati protectia antivirus
Windows defender si Bitdefender antivirus sunt dezactivate.

Am apasat pe notificare, si m-a dus la Panoul de control/Sistem si securitate/Securitate si intretinere. Am apasat pe butonul Securitate, si mi-a aratat o lista, unde scria ca Firewallul era activat, si de asemenea si antivirusul. Pentru o fractiune de secunda, intr-un interval de cateva secunde maxim, apare o modificare, si apoi revine la loc, iar in urma modificarii aleia, apare si notificarea ca ar fi dezactivate antivirusul si firewallul. Am schimbat Bitdefender cu Eset, nu am restartat inca PC-ul, dar e tot aceeasi problema. Cu Eset am gasit 2 virusi in plus, si cu Firewall, scanand inainte de a instala Eset, am mai gasit ceva.
Sa fie virusii vinovati? Ce masuri ar trebui sa iau? Ma gandesc sa dau vreo doua restartari, la a doua sa folosesc insa Bitdefender Rescue CD.

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Copie a windowsului 10 pe USB nu poti face, e foarte complicat.
Insa poti pune kit de instalare pe USB sau DVD.

Iti recomand sa faci intai o copie al partitiei D:, respectiv ce mai ai important de pe C:.
Poti folosi un al doilea hard disk pentru copie, va fi folositor daca gresesti ceva la reinstalare.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cineva umbla in calculatorul tau.
Scoate cablul de internet, daca fenomenul persista, atunci e virus. Daca nu, atunci poate fi cineva de oriunde din lume.

| VelaJohnny explică (pentru Bula):

Oke, o sa incerc. In caz de virus?

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru VelaJohnny):

In caz ca este virus, trebuie curatat sistemul.
Nu e usor sa cureti/protejezi un sistem, mai ales daca are stocate informatii importante si valoroase.
Dar cu partea asta se ocupa specialisti IT de sisteme, care se pricep foarte bine.
La nevoie contacteaza-ma in pm.

| VelaJohnny explică (pentru Bula):

Ma gandeam sa folosesc optiunea de resetare. Habar ce o sa fac, maine trec la actiune, si nu stiu ce ar putea fi mai util. De toate chestiile pe care le am in Local Disk C pot sa ma scap, dar vreau sa pastrez D. Am windows 10, datorita upgrade-ului facut windowsului 7. Pot pe un USB sa instalez windows 10 si sa-l instalez? As alege la reinstalare sa golesc C si sa instalez acolo windowsul, sunt sigur ca sunt o multime de prostii pe acolo. Sau sa reinstalez windows 7, si dupa sa dau iar upgrade la 10, insa nu stiu daca mai e posibil, si de asemenea ar fi o pierdere mare de timp. As vrea sa stiu daca e posibil sa am o copie a windowsului 10 pe USB.

| Bula a răspuns (pentru VelaJohnny):

Copie a windowsului 10 pe USB nu poti face, e foarte complicat.
Insa poti pune kit de instalare pe USB sau DVD.

Iti recomand sa faci intai o copie al partitiei D:, respectiv ce mai ai important de pe C:.
Poti folosi un al doilea hard disk pentru copie, va fi folositor daca gresesti ceva la reinstalare.

| iurii75 a răspuns:

De obicei dacă contactează un virus mai serios e mai simplu să reinstalezi windows-ul, )dacă nu ai ceva date pe el pe care trebuie neapărat să le păstrezi)
Folosesc tot timpul Microsoft Security Essentials şi sunt mulţumit.
Părerea mea. happy

| VelaJohnny explică:

Apropo, care antivirus e ****? Eset sau Bitdefender? De Bitdefender am fost foarte multumit, insa cu Eset nu prea am experienta, de azi il am instalat.

| VelaJohnny explică:

Cred ca site-ul asta e de folos

https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10

Ce parere ai?

Răspuns utilizator avertizat