| cRonaldo7 a întrebat:

deci nu stiu ce am facut la laptop, dar toate programele se deschid cu acelasi program! va rog care aveti o explicatie sa imi ziceti si mie dc mi se deschid toate cu acelasi program! dau funda PLS!

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Incearca asta http://support.microsoft.com/kb/950505?wa=wsignin1.0 Daca nu merge, atunci ->
RESETEAZA Default Programs pentru diferite tipuri de fisiere in Windows 7, Vista si XP
WINDOWS 7 - Intra in Start > Run > Default Programs sau Control Panel > Programs > Default Programs apoi da click pe > Associate a file type or protocol with a program > apoi selecteaza un anumit tip de fisier (adica in functie de extensie) si da click pe Change Default Program > repeta pentru fiecare fisier caruia vrei sa ii modifici programul default.
De asemenea, poti modifica programele implicite in Windows 7, navigand catre Control Panel > Default Programs > Set your default programs, apoi selectand programele default cu care sa se deschida anumite tipuri de fisiere (metoda poate fi putin mai rapida daca nu ai nimic impotriva ca diferite fisiere sa se deschida cu acelasi program, de exemplu gif, png si jpg vs. Windows Viewer). SAU cel mai usor descarca FIX-ul asta de aici http://www.sevenforums.com/......store.html
WINDOWS XP SI VISTA - poti modifica programele default din Start Menu > All Programs (in XP)/Default Programs (in Vista) > Set program access and (computer) defaults, apoi selectand una dintre optiunile:
Computer Manufacturer (daca ai cumparat computerul cu Windowsul instalat, aceasta optiune va reseta programele default care au "venit" la pachet cu computerul)
Microsoft Windows (programele default vor fi selectate doar din programe marca Microsoft)
Non-Microsoft (programele default vor fi selectate doar din programe care nu poarta semnatura Microsoft)
Custom (poti selecta ce programe doresti ca default pentru diferitele tipuri de fisiere existente in computer)

| cRonaldo7 explică (pentru neluL):

Pai cand dau la default programs, mie imi apar toate aplicatiile dar nu si jocurile.La orice program care il am (skype, fifa 13, chrome, spiderman, etc) mi se deschide cu hamachi

| neluL a răspuns (pentru cRonaldo7):

Si pentru ce sa-ti apara si jocurile! Eu vorbesc de programe, nu de jocuri.Ai fortat deschiderea unui program cu hamachi si acum toate se deschid cu hamachi. Daca nu te descurci cu ceea ce am zis mai sus reinstaleaza sistemul de operare.

| cRonaldo7 explică (pentru neluL):

Nu gasesc de unde sa-i dau download

| cRonaldo7 explică (pentru neluL):

Nici nu pot sa descarc ceva de pe net, ii dau save intr-un loc iar atunci cand intru acolo nu este.

| neluL a răspuns (pentru cRonaldo7):

Dezinstaleaza hamachi si tot ce tine de el!