| Andreeee0098766 a întrebat:

Din ce cauza, după 10m de cs go, pc-ul se restartează? Am reinstalat Windowsul, am schimbat pasta termoconductoare, poate fi de la sursa? Am o sursa 270w, max 500w, procesor i5 6400, placa video este gtx950, 8 GB ram, vreun sfat? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| DamnedDark a răspuns:

Vezi exact ce sursa ai, daca e mai mica de 450-500W de acolo ar putea fi problema
Dar cum au spus si restul e o sansa sa fie si temperatura de vina, poti descarca programul asta sa-ti dea detalii despre temperatura https://www.ccleaner.com/speccy/download/portable.
si dupa poti descarca FurMark pentru un stress test in timp ce te uiti la temperatura placi video si procesorului sa nu depaseasca 85-90 grade.
daca se inchide pana la 95 de grade atunci este problema sursei.

4 răspunsuri:
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

De obicei, un restart sau pur si simplu shut down, indica o supraincalzire undeva. Sfatul meu este ca mai intai sa desfaci calculatorul si sa verifici ca fiecare ventilator este operational. Ma refer sa scoti doar capacele ca sa vezi inauntru si sa verifici fiecare ventilator in parte. Apoi, incearca sa localizezi sursa de caldura. Cu grija insa. Sa nu te curentezi, sau sa prajesti ceva pe acolo prin alectricitatea din corpul tau. (chestia aia cand te curenteaza clanta de la usa sau o alta suprafata metalica, nu stiu cum se spune pe Romaneste big grin).

Identifica sursa de supraincalzire daca exista si mai departe vedem.

Good Luck!

big grin

| Andreeee0098766 explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Mulțumesc mult, ma gândeam prima data ca procesorul se încălzește, am schimbat pasta termoconductoare, însă nu de la asta era, am auzit ca poate fi de la Hard

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru Andreeee0098766):

Intr-adevar. Încearcă ce ti-am spus. Aaa, sti ce ar mai putea fi? Placa video. Si ea se încălzește tare si daca esti pe laptop, necesita pasta. Sa verifici cooler-ul procesorului sa fie insurubat bine pe procesor. Daca nu, se crează spațiu intre cooler si procesor ceea ce provoacă supraincalzire.

| Andreeee0098766 explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Nu știu ce sa zic. Am încercat, tot nu merge