| cedrea923 a întrebat:

Este vreun risc daca ma conectez la o retea wireless fara parola si nesecurizata? Am desccoperit-o azi, nu stiu de unde e (probabil de la vecini) si merg bine jocurile. Numele retelei este WirelessNet.

3 răspunsuri:
| OctaLoL a răspuns:

Nu este chiar sigur.Mai bine ramai pe reteaua ta.De ce nu este sigur? Pai, acel ''vecin'' al tau poate vedea prin diferite programe unde te uiti pe net, ce faci, ce cumperi, etc.Totusi,numele retelei este cam dubios.A pus numele acela, poate, ca sa intre lumea intentionat. Oricum, nu se stie.Deci concluzia este sa ramai pe reteaua ta de net.

| ionut7x7 a răspuns:

Nu are nimic poate e pe laiga tine ceva comercial de obicei cei care comecealizeaza ceva sau pe la cafenele, firme sunt retele wi fi nesecurizate...ori cum nimeni nu stie ca esti tu conectat la aceea rete nici macar proprietaru retelei

| KodrutZ a răspuns (pentru ionut7x7):

Seriooos? Mai sa fie. Ai auzit de managementul userilor dintr-o retea? Pina si cel mai ordinar router iti permite sa vezi ce conexiuni ai la el si poti sa tai macaroana cui si cind vrei.