| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Intampin o problema la calculatorul meu.
Am 2 placute de ram de 4gb dar de la producatori diferiti. Una este sk hynix 4gb 1rx8 pc3l-12800s-11-13-a1 de 1600 MHz iar cealalta geil 4gb pc3-10660 cl=9-9-9-24 de 1333 MHz. Cand o am conectat pe cea de 1333 MHz imi merge pc-ul, booteaza nu are problema dar cand o pun si pe cea de a doua, 1600 MHz, acesta porneste dar nu mi da imagine, palpaie led-ul de la monitor si am black screen. Idee ce poate avea si cum pot rezolva? Placa de baza este un Asus p5g41t-m si.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Adică a 2 a e DEFECTĂ. Arunc-o

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Doar cu a 2 a (prima fiind scoasă!), merge?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Cand este conectata doar a doua, cea de 1600 MHz, pc ul porneste dar nu mi da imagine.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adică a 2 a e DEFECTĂ. Arunc-o

| Claudiusv a răspuns:

Plăcile ram trebuie să fie obligatoriu de aceeași frecvență și același producător, gemene. Vezi pe net placa ta de bază ce memorii suportă, ca frecvență, de asemenea și procesorul.

| Claudiusv a răspuns:

Încearcă și separat, pe rând, nu împreună