| ionut1229 a întrebat:

Merge sa pun pe laptop memorie ram 4GB 1Rx8 PC3L 12800S 11 13 B4 daca eu am 4GB 1Rx8 PC3L 12800S 11 13 B3?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

B3 și B4 reprezinta doar revizia, plăcile sunt aceleași.
Verifica oricum în specificații dacă latenta (CL) a celor 2 placi e perfect identica, trebuie sa fie un grup de forma:
CL12 14 14, etc

Daca e, vor functiona perfect, chiar dacă revizia e diferita.

| ionut1229 explică (pentru NLS):

Unde as putea verifica lantenta a celor 2 placi? cea cu b4 nu o detin

| NLS a răspuns:

Descarca CPU-Z (varianta ZIP english, nu necesita instalare)

https://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html

https://imgur.com/ueFjfs2

In TAB-ul Memory ar trebui sa gasesti o singura coloana, ca la mine.
Latenta e reprezentata de cele 3 numere: CL16, tRCD19, tRP19
(valorile sunt valabile doar la mine, tu o sa ai altele)

Alternativ, in TAB-ul SPD apar mai multe coloane, dar placa ta ruleaza actualmente cu acei parametri care se gasesc si in partea de sus, deci, 2000MHz (aproximat 1999.5 MHz din TAB-ul precedent):

https://imgur.com/aMlsPaz

Deci poti citi si acolo pe ultima coloana, unde apar 2000MHz:

In caz ca nu stiai, DDR4 nu ruleaza la 2000MHz,
doar la 2066, 2133, 2666, 2933, 3000, 3200, 3600, 4000, etc

Acel 1999, 5 MHz de la mine (sau 2000MHz rotunjit), trebuie inmultit cu 2, pentru ca am memorie ce ruleaza in Dual Channel, adica 2 placute de memorie
(Dual Channel nu inseamna neaparat 2 placute, pot fi si 4 placi de RAM), rezulta ca RAM-ul meu ruleaza la 4000 MHz.

Daca ai o singura placa in PC, sau daca ai 3 placi, sau daca ai 2, dar nu au parametri identici (frecventa, latenta, voltaj, capacitate (GB) ), pierzi lucrul in Dual Channel, adica aproximativ 25-30% din performanta RAM-ului.

Iar UNEORI cand latenta difera, in functie de cat de destepta (permisiva) e placa ta de baza, o sa refuze sa booteze, sau o sa primesti erori imediat dupa ce intri in Windows.
Daca difera doar frecventa celor 2 placi, ambele vor lucra la frecventa cea mai mica.

| Razzvan5444006644 a răspuns:

E bun

| dipankar07990 a răspuns:

Bună ziua, întrebați aceeași sarcină pe helperqna.com și echipa noastră de experți sau alți membri vă va răspunde în câteva minute, complet gratuit și fără publicitate.