| theeternal a întrebat:

Joc League of Legends de cateva luni si vreau sa invat rolul de Jungler. Am incercat sa fac jungle cu Master Yi si Udyr pana acum (mai am Pantheon si Warwick ca potentiali jungleri) insa de fiecare data a fost un esec total. Luam execute de la creepi in early game daca nu ma ajuta inca un player. Faceam clear la camps foarte lent si ramaneam in urma cu xp-ul (din cauza ca luam damage si trebuia sa astept o perioada sa-mi dau heal cu potiuni sau cu W (meditate) de la Yi. Wardam total aiurea. Gank-uri nu prea faceam (ma injura echipa la greu pentru asta, in special top lane cand era 1v2) si si cand faceam, ori muream eu, ori ramaneam low HP si trebuia sa dau recall.

Pentru junglerii care se pricep, am cateva intrebari:

1) Voi cum ati invatat sa faceti jungle si in cat timp?
2) Care e ruta optima pentru max xp/gold? E chiar necesar sa fiu full runes ca sa nu am probleme cu farm-ul early? (adica sa raman low HP dupa un camp)
3) Pe ce creeps merita sa dau smite?
4) Unde wardez si cu ce? (stealth/vision)
5) Cum se face gank si cand?
6) Dintre Yi, Pantheon, Udyr si Warwick, care este cel mai bun pentru incepatori @ jungle? (stiu ceva Yi, dar pe lane nu jungle)
Sau recomandati-mi un champion mai bun pentru invatat jungle.

M-am uitat pe ghiduri, insa sunt doar notiuni generale. In ghidurile de campioni nu se axeaza si pe "How to jungle". Videos nu m-au ajutat.

Dau funda pentru cel mai complet raspuns.

Răspuns Câştigător
| TechGuyTpu a răspuns:

Master yi e bun, mai ales de cand s-a bagat Devorer.Este recomandat sa ai ceva rune altfel este aproape imposibil sa faci o rotatie completa.

Daca esti pe red side: Gromp>blue(recall daca nu ai viata)>red/
Daca esti la blue: Golemi>Red>Blue(e mai usor in blue side decat in partea opusa).

Wards nu iti trebuie acum, mai ales ca ai level maxim 20 si nu stiti cum sa le folositi.

Gank se fac dupa cum stau aia. Daca enemy are 2-3 lvl in plus nici nu te gandi sa vi pentru ca de multe ori asta rezulta in double kill pentru enemy.

Smite este pentru secure.Cand faci dragonul/baron nu dai repede smite, astepti sa aiba viata mica ca sa nu cumva sa fie furat.

| theeternal explică (pentru TechGuyTpu):

Am level 26 pe cont.

1 răspuns: