| anonim_4396 a întrebat:

Saluthappy.La un sistem de calculator cu:
Placa de baza MB Asus P8
8 GB ram, ddr3 11333mhz
Hard 1 T 7200 rpm
Procesor i5 2500k 3.3
Placa video: RADEON HD7950 3gb
1)Ce sursa am nevoie? Imi ajunge una de 500W sau am nevoie de una de 600W? Din lucrurile pe care le-am citit ma gadeam ca imi ajung 500 de W, dar nu sunt sigur thinking
2)As vrea sa imi pun si o placa de sunet cam in jur de 300 lei maxim 400 lei,o placa cu un raport mic zgomot/sunet si care sa se aude placut la muzica, gaming.deci o placa de sunet,nu un sistem audio:p

Multumesc, funda.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Ce chipset are placa aia de baza? Fie ca vrei overclock, fie ca nu, fa un dram de bine si pune RAM mai rapid - macar 1600 MHz CL9. Daca nu vrei overclock, pune o placa de baza cu B75, e suficient.
2. O sursa de 500 W BUNA e de ajuns - par example, ceva de genul asta - http://www.pcgarage.ro/surse/chieftec/smart-series-gps-500a8/
2. Ia un Xonar DS bulk, e foarte OK. Diferenta pina la 400 lei si cu ce mai economisesti de ici-colo, mai bine bagi intr-un SSD - componenta care te va tine in loc va fi, cu siguranta, HDD_ul.

| Daan_3024 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Chipset e M61.
1)Sursa la care ma gandeam: http://www.pcgarage.ro/surse/njoy/500wgx-500w/ Ce parere ai? E suficient sau pun sursa care mi-ai spus-o tu?
2)Am uitat sa mentionez, am si un ssd de 90gb, deci unu mai mare nu am nevoie momentan:)Pe acesta voi instala windows-u si soft-urile, iar restul pe hard:muzica, poze, jocuri.
3)Voi lua alti rami mai rapizi si cred ca voi ramane cu acea placa de sunet.Ce rami imi recomanzi? Sa fie o singura placa de 8 ram, nu 2 de 4 deoarece vreau sa raman si cu un slot liber.
Mersi.

| Daan_3024 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ramii sa fie in jur de 300-400 lei ma gandesc, poate 1600 Mhz cu cl 11? Sau ce imi sugerezi?

| Daan_3024 a răspuns (pentru Daan_3024):

Http://www.pcgarage.ro/......-valueram/ Cam asta ar fi cea care am vazut-o de 8 gb 11 cl la 300 lei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Daan_3024):

Tii neaparat sa dai cit nu face pe memorii? Uite aici ceva frumos si la un pret excelent - http://www.pcgarage.ro/......annel-kit/ - eu am fix un kit de-asta, doar ca versiunea la 1600MHz (irelevant, e folosita la 1333MHz pe o placa cu B75 si un i3 2120, dar am avut eu o pasarica de-am vrut kit 1600/CL9, speram sa imi pot seta memoria cum trebuie, se pare ca face nazuri sistemul si daca ma joc cu latentele, asa ca am lasat totul pe default, performanta e excelenta cu 1333 MHz/CL9).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Daan_3024):

Poate H61, ca de M61 pe 1155 n-am auzit, caz in care nu pot spune decit: ITI BATI JOC DE MINE? i5 pe H61? E mai putin ridicol sa pui motor de Porsche pe Trabant decit ce vrei tu aici...
1. nJoy? Te rog, lasa glumele. PFC pasiv, nici un cuvint despre randament, vreo 2-3 protectii acolo ca sa nu zica ca nu au deloc... Nu e musai aia pe care am dat-o eu, poti cauta una cu 3 ani garantie, eventual 5, si randament cit mai mare.
2. Perfect daca ai SSD deja, eu am pus pe el Windows 7 si citeva softuri, in special browserele Web, si am aproape 30 GB ocupati pe el. 90 GB e suficient, doar sa mai cureti temporarele din cind in cind...
3. Iti recomandasem mai devreme rami, acum abia vad ce ai zis, dar nu are rost - oricum trebuie' sa iei o placa de baza decent, altfel e pacat de procesor. Nu merita un singur stick de ram de 8GB, si eu aveam in cap cam aceeasi chestie, pina la urma am ramas la 2*4.
Concluzia ar fi cam asa - ori iei i5, dar il cuplezi cu o placa de baza ca lumea (sa iei i5 si sa nu il overclockezi e pacat impotriva sfintului chip), ori faci frumos ca mine - iei un i3 3220, un GA-B75M-D3V (e vreo 280 RON, isi merita banii, e fix cam ce are nevoie un utilizator normal), infingi si o placa de sunet in ea, 2*4GB, o sursa ca lumea, overclock nu o sa faci (ca nu o sa poti in setupul asta, nu de alta), dar o sa ai un sistem brici, foarte economic, silentios si performant.

| Daan_3024 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pana la urma voi lasa placa video radeon hd 7950, procesorul i5, hdd 1 T/7200 rpm, SSd 90 gb, Si din ce mi-ai spus tu: Placa de sunet XONAR DS BULK, rami KINGSTON HYPER GENESIS 1866 Mhz si si sursa Chieftec Smart Series GPS.
Si ce placa de baza imi sugerezi pentru placa video si procesor? Si ce crezi ca ar mai trebui sa schimb din ce am scris mai sus?
Mersi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Daan_3024):

1. Vezi ca la Xonar DS pretul variaza foarte mult, sa nu iei varianta bulk la peste 190 RON. Poti eventual sa arunci o privire si la DG, e mai ieftin si nu e mare diferenta. Daca ai un electronist la indemina, partea misto e ca la DS poti schimba cipul de amplificare (unul nou si mai bun e vreo 10-15 RON maxim, afara cel mai bun ca pret/calitate din ce am citit e vreo 2-3 dolari bucata).
2. La sursa ai foarte multe optiuni, eu am zis una cit-de-cit ok. Uite inca vreo 2-3 sugestii pina in 300 RON:
http://www.pcgarage.ro/surse/ocz/zs-series-550w/ (EXCELENTA!)
http://www.pcgarage.ro/surse/zalman/zm500-gt-500w/
http://www.pcgarage.ro/surse/nox/urano-ii-530w/
3. Legat de placa de baza, citeste asta si alege-ti in functie de preferinte, performantele reusite cu ele de astia si buget - http://www.bit-tech.net/......i5-2500k/1

| Dan3320 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sunt tot eu, daca mai esti, imi poti da te rog frumos add la id de mess danut_alinut sau sa imi dai id tau de mess? As vrea sa mai vorbesc cate ceva cu tine, iar daca nu se poate inseara asta, si maine dupa masa sau seara e bine, daca poti.
Multumesc.