| Gameplay_Cirus_1998 a întrebat:

Cer ajutorul celor priceputi in PC-uri.
Acest calculator este bun? Se merita pretul de 1.236, 00 RON? Merg pe el GTA IV, Europa Universalis 4, HOI4, Victoria2, CK2?

Specificatii tehnice Sistem PC MAGIC Student AMD Quad Core A8 5600K 3.9 GHz:

Procesor: AMD A8 X4 5600K, socket FM2
Frecventa: 3.9 Ghz
Numar nuclee: 4
Placa de baza: Gigabyte F2A55M-HD2, socket FM2
Chipset: AMD A55
Memorie: Corsair 4GB DDR3, 1600 MHz
Capacitate memorie: 4 GB
Placa video: Radeon HD7560D, 760MHz
Porturi: VGA, DVI, HDMI
Hard disk: Western Digital Caviar Blue, SATA3
Capacitate hard disk: 500 GB
Unitate optica: DVDRW LG, 24x, SATA
Placa de sunet: Integrata 5.1 canale
Placa de retea: 10/100/1000 Mbps (Gigabit)
Sursa: Floston 500W
Carcasa: Floston MidiTower WINNER II

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La banii aia iti iei un computer foarte bun si mai pui 100-200 si ti iei si o placa video ca lumea: http://www.expertcompany.ro/......28bit-3538
E adevarat ca n-ai decat 12 luni garantie dar iti spun din experienta ca merge. Eu nu mi-am luat (de 18 ani) nici un PC nou. Mai mult, astea sunt refurbished si nu second-hand. De unde reiese avantajul? La electronice doar condensatorii electrolitici se uzeaza in timp. In rest pisele cam cad brusc si ce a fost de reparat s-a reparat.

| Gameplay_Cirus_1998 explică (pentru Salontanul):

Deci calculatorul pe care l-am ales (Magic) nu este bun?
Pe cel pe care mi l-ai recomandat tu merg jocurile mentionate mai sus?
Daca vrei, poti sa imi zici ce placa video as putea cumpara pentru PC-ul recomandat de tine? Nu ma pricep deloc la calculatoare...

| Salontanul a răspuns (pentru Gameplay_Cirus_1998):

Din pacate am gresit ceva. Imi cer scuze n-am fost atent! Procesorul ala (AMD) este mai bun decat ce ti-am dat eu: http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-930-vs-AMD-A8-5600K GTA IV si CK II merg si fara placa noua cu placa lui veche. La Europa Universalis IV ar trebui o placa de genul NVIDIA® GeForce 8800 ori ATI Radeon® X1900, 1024mb video memory, asa si Victoria2. In cocluzie ar trebui sa cumperi una din cele doua placi.

| AndreiM77 a răspuns:

În sine este bun, acel AMD își face treaba bine, în schimb aceea placa video este de generație mai veche, adică este slabă rău de tot. Vei putea oarecum sa joci ceva jocuri, dar în detalii low, si rezoluție mică.
Eu as alege o placa video, gen gtx 750ti sau r7 380 si as mai adaugă inca 4gb ram.

| Alex177 a răspuns:

Pc-ul isi merita banii!
Dar daca ai fi dispus sa mai investesti putin, inca o placuta de 4 Gb ram si un hard ssd de 128 sau 256 Gb l-ar face sa zboare.
Nu are specificatii rele, sunt destul de high.
In concluzie, acest pc isi merita banii, dar poate fi upgradat pentru un " mofturos" ca sa ii satisfaca placerile.

| Gameplay_Cirus_1998 explică (pentru Alex177):

Deci merg jocurile mentionate de mine?