| Sandu3 a întrebat:

Salut.Monitorul meu(LCD)are permanent o imagine intunecata. Aproape ca nu vad nimic cand il pornesc, dar la 15-20 de minute se vede oarecum acceptabil.Intrebarea mea este:mi s-a stricat monitorul sau e o problema cu placa video?

5 răspunsuri:
| IMihaitza a răspuns:

Monitorul e pe duca
Ai verificat setările de lumi a ale monitorului (se face de butoanele acelea )
Daca ai verificat poți să îți iei alt monitor
La PC ai procesor grafic integrat pe placa de baza
Daca ai scoate cablu VGA -hdmi
Din placa video (adică scoate cablul monitorului din PC) și introdus lanca sloturile de la placa de baza nu în cel al placi video daca se menține problema schimba monitorul

| Sandu3 explică (pentru IMihaitza):

In placa video am doua intrari.Cand am luat unitatea mi-au dat in pachet un adaptor.In acel adaptor intra cablul VGA de la monitor si amandoua intra in placa video.In una dintre cele doua intrari de pe placa.Sa inteleg ca ma sfatuiesti sa mut adaptorul in cealalta intrare si cuplat la cablul VGA al monitorului sa vad daca imaginea e la fel de intunecata?

| XeNoNAG a răspuns:

Sau incearca sa ezi sa nu fie de la cablu. Pe ce tip de cablu este? HDMI-urile sw strjca repede. E prima data cabd incerci sa il deschizi (posibile cabluri de contacte ale butoanelor mufage tresit) sau daca nu, incearca sa conectezi pc cu un tv sau alt monitor sa vezi daca da imagine. Daca nu, e placa video stricata. Sper ca te-am ajutat!

| Sandu3 explică (pentru XeNoNAG):

Am cablu monitorului pe VGA.Adaptorul de care ziceam e unul tip DVI-VGA, Adica partea cu DVI intra in placa video iar in cea cu VGA intra cablul de la monitor.O sa incerc sa-l bag in cealalta intrare de pe placa video. Evident cu adaptorul respectiv.Ca nu am cum altfel.Nu se potriveste VGA-ul cablului cu DVI-ul placii.Ti-am scris ca am doua intrari identice. Daca si in cealalta face la fel, e clar ca monitorul s-a stricat.Probabil displayul.

| XeNoNAG a răspuns (pentru Sandu3):

Mai ai alta placa video in casa? Daca da, incearca sa conectezi la monitor sau daca ai vreun laptop poti sa il conectezi sa vezi exact.