| Eduard_Tudor_Paul_1996 a întrebat:

Salut, nu sunt bun la calculatoare. Ce placa video as putea sa pun la laptopul meu sa imi mearga mai bine(macar cs go, gta 5)? De unde as putea cumpara una si cum se pune? https://imgur.com/a/N9jzSmJ

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Are o placa video integrata, un accelerator grafic Intel HD Graphics mai exact.

In cel mai bun caz poti pune un eGPU sau poti incerca cu o placa video conectata prin PCIe-ul modulului wireless, dar te complici extrem de mult, performanta nu e prea wow si sincer nu prea isi merita banii. Si un sistem de genul ala arata in halul asta :
https://i.imgur.com/KnUhF.jpg

Oricum daca ai pune o placa video bunicica cumva, tot ai avea bottleneck celelalte componente.

Mai bine strangi bani si cumperi un PC, fie el si la mana a doua. Cu laptopul ala nu prea ai ce face.

Si ar trebui sa mearga 1.6 fara probleme.

2 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Nu poti schimba sau pune o placa video la laptop decat in anumite situatii.

Deci ramai cu laptop-ul cum il ai acum. Asta e unul dintre dezavantajele laptopurilot.

| Eduard_Tudor_Paul_1996 explică (pentru PainTech):

Pai nici nu are placa video, chiar nu se poate pune una?
nici macar cs 1.6 nu merge.

| PainTech a răspuns (pentru Eduard_Tudor_Paul_1996):

Are o placa video integrata, un accelerator grafic Intel HD Graphics mai exact.

In cel mai bun caz poti pune un eGPU sau poti incerca cu o placa video conectata prin PCIe-ul modulului wireless, dar te complici extrem de mult, performanta nu e prea wow si sincer nu prea isi merita banii. Si un sistem de genul ala arata in halul asta :
https://i.imgur.com/KnUhF.jpg

Oricum daca ai pune o placa video bunicica cumva, tot ai avea bottleneck celelalte componente.

Mai bine strangi bani si cumperi un PC, fie el si la mana a doua. Cu laptopul ala nu prea ai ce face.

Si ar trebui sa mearga 1.6 fara probleme.