| dragosnila233 a întrebat:

Scuzati ca am pus pe aceasta categorie dar am o MARE MARE MARE MARE problema... Cand deschid un program imi deschide un CMD (Command Prompt) si scrie la titlu "C:\Windows\svchost.com". Am aflat ca svchostu este un program
MS-DOS... se deschide si dupa aia dispare (noroc ca am ochi buni si am reusit sa vad ce scrie), dupa aceeia nimic. De exemplu am aflat cum sa deschid un program ii dau "Run as Administrator" numai ca de exemplu cand deschid Left4Dead 2 sau Saints Row:The Third imi deschide tot CMD si vreau sa ma joc neaparat aceste jocuri... Va rog ajutati-ma!

P.S. Ca sa stiti am deschis Google Chrome sau Opera sau ce aveti voi Mozilla etc. etc. prin Run as Administrator... Noroc ca exista!

Răspuns Câştigător
| Mihail2020 a răspuns:

Salut!
Prin cate ai zis tu acolo mai sus cred ca problema ta este SVCHOST.EXE nu com, daca ai 7, vista, 8, etc apare com.
Iti zic mai in detaliat ca sa stii ce ai tu.
Tu ai un virus in svchost.exe (dar ce face acesta (SYSTEM se ocupa cu theme,eventlog, SysMain, Audiosrv, seclog, Netman, etc.
De multe lucruri daca le scriu pe toate sunt peste 30-50 de lucruri ce face el.
Revenim la problema ta ce face daca ai virus si intra in sistemul tau.
Corupe întregul sistem sau software-ul instalat, prin eliminarea componentelor sistemului esentiale sau a unor parti importante ale software-ului instalat.
Fura nume de autentificare, parole, documente personale valoroase, date de identitate si alte informatii sensibile utilizator.
Trimite toate datele colectate la o adresă de e-mail predefinita, upload la un server FTP predeterminat sau transfera printr-o conexiune la Internet de fond la o gazdă de la distanță.
Ingheata sistemul de ceea ce face complet inutilizabil.

Si daca n-ai inteles prea bine stai sa iti detaliez.
Svchost.exe este cunoscut ca unul dintre de sistem importante procese in Windows. Ca un fișier legitim, acesta este, de obicei, situat în folderul C: \ Windows \ System. Cu toate acestea, infractorii cibernetici sunt bun la folosind vulnerabilitatile sistemului pentru a crea virus troian periculos care utilizează numele de Svchost.exe. Ca proces Svchost.exe fals, acesta este capabil de a fi detectat de unele programe antivirus puternice. Deoarece software-ul antivirus carantina si puteti incerca sa-l elimina automat. Din nefericire, instrument de securitate nu poate elimina componentele sale, la toate. In unele cazuri, chiar dacă ati sters svchost.exe un moment dat, se va mai revenire dupa repornirea din nou si din nou. Avand simptomele tipice de infecție troian, virusul Svchost.exe are capacitatea de a schimba setarile de sistem sa-si ia o multime de resurse de sistem pentru a crește utilizarea procesorului în sus. Ce este mai rău, se va duce la ecran albastru și de avarie, chiar fară operațiunea de indepartare în timp util. Pentru a preveni daune mai mult de pe computerul tau, ar trebui sa incerci modalitate eficienta de a scapa de virusul Svchost.exe cât mai curand posibil.

Linkul de a descarca un program avansat si de a curata sau sterge virusul.
PS:Este folosit ca antivirus si daca ai doua se poate bloca calculatorul, trebuie sters un antivirus.
Iti curata calculatorul si dai pe butonul de Scaner, toal scan, repair Automan sa iti repare problemele din calculator daca ai.
Este cel mai bun daca ai probleme cu svchost.exe el este cel mai bun de a curata si elimina virusul ca sa nu stearga sau fura datele tale.
IObit este cel mai bun care te a ajuta.

| dragosnila233 explică (pentru Mihail2020):

Haide sa incercam...

| dragosnila233 explică (pentru Mihail2020):

Ok am scapat de el... Dar problema mea e ca mi se deschid programele prin Open With... Ce sa fac? Mi sa mai intamplat asta odata si nu stiam de Run as Administrator asa ca ma lasasem cateva zile de calculator si ghici dupa o saptamana si un pic, sa reparat! Cum naiba?

5 răspunsuri:
| Mihail2020 a răspuns:

Scz nu mai incapea sa iti dau si linkul.
http://www.iobit.com/exedll/svchost-exe.html

| dragosnila233 explică:

Sper sa mearga!

| dragosnila233 explică:

Sper ca nu trebuie sa platesc sau ceva... ca nu am card...

P.S La total scan cred ca ai vrut sa zici Full Scan ca nu e nici un scan dupa cum vad eu...