| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca GTA 4 cere niste cerinte minime de sistem dar as vrea sa stiu daca s-a jucat cineva cu aceeasi configuratie sau aproape ce am eu.

In primul rand am urmatoarea placa video:ATI Radeon X800 XL PCI-E 512Mb / 256bit

Procesor: Intel Pentium 4 3Ghz HT + 1GB RAM

Imi va rula decent?

Detalii despre placa:http://romania.test.giga-byte.com/......rview.aspx

6 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Nu o sa-ti mearga... nici nu intra in joc, placa video are pixel shader 2.0, iar jocul cere 3.0, nici ramul sau procesorul nu s-ar fi descurcat prea bine daca ar fi mers...

| monstrulet a răspuns:

Jocul are probleme, nu e asa de optimizat, inital a fost facut sa mearga pe console, care au 3 core. Hyperthreading e o tehnologie veche. Au aparut multe altele de atuncea, sa zicem ca poate se descurca procesorul. Dar cu placa video nu ai nicio sansa din moment ce nu suporta pixel shader 3.0, am si eu radeon x800 xl si stiu ce poatelaughing. Bioshock1 merge cu un patch care face ca timpul de loading sa fie de 5 minute...

| monstrulet a răspuns:

NIci nu am pomenit de MB sau bus la placa video, poate sa fie si de 2gb ram si 512 bus. Stii ce e ala pixel shader? Nu merge daca nu ai si deala cat trebuie. Nu am auzit de patch pentru asta pentru gta4. Nu ai decat sa-l instalezi si sa vezi cu ochii tai.tongue

| F1 a răspuns:

Imi pare rau sa te anunt dar nu va rula, este un joc mancator mult de memorie video si ram. Ai putea sa incerci jocul Godfather, este ca un GTA dar din epoca de aur.
Bafta.

| Azlat a răspuns:

Totusi placa video este de 512MB/256bit,iar nici procesorul nu este unul obisnuit, este Hyper-Threading, adica vede 2 procesoare (virtuale). Oare de ce sa nu mearga, erau multi care jucau pe 1GB ram.

| Azlat a răspuns:

Nici macar cu un patch? Imposibil sa nu mearga.In privinta placii video, are latime bus 256 bit, degeaba vorbesti ca si tu ai. Poate ai alta versiune care are 256 MB SIGUR! Acum vei zice ca doar ai 512...lasa...