| GhostKnight a întrebat:

Sunt cam suparat pentru ca mi-am luat un pc nou mai bun decat ala vechi si ma enerveaza ca nu ma pot juca jocurile noi la ultra sau high :l...Far cry 3 joc totu la low si rezolutie 1024-768, gta 4 medium si rezolutia 1280-1024 etc...
Ce are porcaria asta de pc de nu ma lasa sa joc la setari maxime?
CPU
Intel(R) Core(TM) i3-3220 CPU @ 3. 30GHz
GHZ
3.3 GHz
RAM
6, 2
VIDEO CARD
AMD Radeon HD 6570
PIXEL SHARDER
5.0
VERTEX SHARDER
5.0
Sper sa primesc raspunsuri rapid ca sunt disperat...e ca si cum as fi dat banii degeaba pe el x(

17 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Placa video e slaba, e un DDR3 de128-bit, ce pretentii sa ai de la ea? Daca tu cu placa asta de 220 lei vrei Ultra si High atunci una de 1.800 - 4.000 de lei ce sa mai faca in jocuri? Zi merci ca merge si asa!

| GhostKnight explică (pentru neluL):

Zi si tu ce placa video ar trebui sa cumpar ca sa mearga cu un high?
SI sa fie ieftina

| neluL a răspuns (pentru GhostKnight):

Ce placa de baza ai?

| KodrutZ a răspuns:

Procesorul e foarte ok, placa video e praf si pulbere daca l-ai luat acum pentru gaming in special.
Ia macar un HD7750.
Nelule, cred ca problema lui nu o sa fie placa de baza cit sursa, nu vreau sa ma gindesc ce Myria o fi sistemul asta.

| GhostKnight explică (pentru KodrutZ):

Si pana la urma procesoru la ce ajuta daca e asa de ok cum zici tu?

| KodrutZ a răspuns (pentru GhostKnight):

Ajuta la tot ce nu ai nevoie de placa video - arhivezi repede, faci calcule in Excel repede, se misca toate softurile uzuale mai bine, etc.

| GhostKnight explică (pentru KodrutZ):

Imi poti recomanda niste jocuri super cu grafica buna care sa mearga cu hight pe pc meu plz?

| KodrutZ a răspuns (pentru GhostKnight):

Cauta si tu best PC games of... si anul, sa fie inainte de 2009. Uite, par example - http://www.videogamer.com/top-games/pc-games-2009/.
Personal, iti recomand doua care ar trebui sa mearga ca unse (cel putin stiu ca le-am jucat la mine cu detaliile spre maxim sau complet maxxed out, iar HD 4770-ul meu ar trebui sa fie nu cu foarte mult peste placa aia a ta) - Fallout 3 si War Thunder (asta e online, moca, il gasesti la warthunder.com, e excelent optimizat, ar trebui sa mearga brici).
P.S. E HIGH. HIGH, HIGH, HIGH. "High details setting." vs "How high is that mountain?", propozitie bonus "My height is 1, 80 meters." Got it? :)

| GhostKnight explică (pentru KodrutZ):

Am scris pe youtube amd radeon hd 6570 ddr3 si am vazut ca la astia li se misca perfect cu high si rezolutie maricica...la mine ce are :l?

| KodrutZ a răspuns (pentru GhostKnight):

Nu crede tot ce vezi pe YT... Uite aici teste serioase - http://www.tomshardware.com/......,2663.html - si au testat doar versiunea cu DDR5, deci se pare ca m-am inselat un pic - 6570-ul e CU MULT mai slab decit 4770-ul meu.

| GhostKnight explică (pentru KodrutZ):

Exista vreo placa video ff buna care e si ieftina?

| GhostKnight explică (pentru GhostKnight):

Mai de mult tot pe pc asta ma am terminat mafia 2 si era cu graficile la maxim
si cu rezolutie mare

| KodrutZ a răspuns (pentru GhostKnight):

CU siguranta nu ai terminat Mafia 2 cu tot la maxim si 8XFSAA/16XAF, dar nu zic nu, daca ai jucat la rezolutie mica, posibil sa fi mers acceptabil cu tot la maxim. Placa video si ff buna, si ieftina exista doar SH - stai cu ochii pe forumul computergames.ro, acolo se vind componente foarte bune la preturi competitive.

| GhostKnight explică (pentru KodrutZ):

Rezolutia la mafia 2 o tineam 1280x1024

| KodrutZ a răspuns (pentru GhostKnight):

Bingo, rezolutie foarte mica, nici mie nu imi venea sa cred cit de fluent imi merge BF3 pe Very High... happy

| GhostKnight explică:

Pai cum aflu?
Am Everest si am dat la motherboard da nu imi spune nimic de nume sau ceva.