| franciscintaiul a întrebat:

Aș dori să deschid un server de metin2 cum a fost metin2 ro demult dar fără donații sau alte prostii. Bine ințeles am degând să fac și modificările de rigoare pentru server. În primul rând aș vrea să știu cam care sunt programele necesare? Pe net am văzut eu cam care sunt (virtual box, navicat, hamachi etc) dar vreau să fiu mai sigur întrebând aici. As vrea să știu și cum pot face o pagina de înregistrare a playerilor și de unde să-și ia clientu/patch-ul și daca pot să-mi hostez propriul sv pe pc-ul meu. Și dacă se poate să dați și alte detalii pe care ar trebui să le știu sau sfaturi, nu mă supăr. happy

2 răspunsuri:
| mihalacher26 a răspuns:

In primul rand te-ai bagat intr-o mare mareee problema, cand faci un server (orice fel de server) oamenii il vor 24/7 adica sa fie deshis tot timpul. Pentru asta iti trebuie hosting care este angajat contracost. Hamachi este nasol deoarece creeaza un ping enorm pe server si maxim 5 oameni se pot conecta pe un server, il poti pacali dar tot este nasol, este mult mai simplu daca ai hosting / il faci cu port forwarding. Spune-mi, esti pregatit sa faci asta?

| franciscintaiul explică (pentru mihalacher26):

Cred că am nevoie de mai multe explicații în ceea ce privește creearea unui sv de metin2 happy daca ești dispus... big grin