| anonim_4396 a întrebat:

Acum cateva saptamani am dezlipit cooler-ul de pe placa video ca sa-l curat, dar nu am mai pus alta pasta termica(l-am fixat la loc doar cu suruburile).Se poate intampla ceva daca o las asa? Funda pentru cine ma ajuta!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu se arde. Nu trebuie sa mergi la service. Desfa cooler-ul si pune pasta intinsa uniform dar intr-un strat subtire sa nu se vada metalul de la radiator.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai desfacut cooler-ul de la radiator nu-i problema. Acolo nu se pune pasta termica. Daca ai desfacut cooler-ul si radiatorul de pe procesor pune repede pasta pana nu se arde procesorul si poate chiar placa de baza.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Mersi de raspuns da' nu-i cazul!

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Eu ma refer la cel de la placa video nu de la procesor!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Scuze! Trebuie pasta.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Si daca o las asa ce se poate intampla?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Se va incalzi prea tare si va bloca computerul Se va restarta in timpul jocului sau filmelor.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Dar exista vreun pericol sa se arda sau ceva(adica placa mea e mereu rece)? Si pe langa asta as vrea sa stiu cat miar lua in sevice sa mi-o schimbe.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se arde. Nu trebuie sa mergi la service. Desfa cooler-ul si pune pasta intinsa uniform dar intr-un strat subtire sa nu se vada metalul de la radiator.